Connect with us

Społeczeństwo

Weekendy w lutym najtragiczniejsze od lat. 61 ofiar śmiertelnych, a to nie ostateczna liczba

Opublikowano

-

Weekendy lutego okazały się najtragiczniejsze od lat – i to na podstawie wstępnych danych policji. Ciepło, brak śniegu i mrozu powodują, że kierowcy jeżdżą szybciej i mniej uważnie

Luty tego roku jest wyjątkowo ciepły. A od lat z danych statystycznych policji wynika, że ładniejsza pogoda wiąże się ze zwiększoną liczbą wypadków drogowych – prawdopodobnie więcej ludzi decyduje się na podróż, kierowcy są też mniej ostrożni i jeżdżą szybciej.

Czarne weekendy

Jak sprawdził brd24.pl pod względem wypadków wszystkie weekendy w lutym okazały się tragiczne – ginęło w nie na drogach po kilkanaście osób (a to wciąż jeszcze nie ostateczna liczba, wliczeni do niej będą też ciężko ranni, którzy umrą w ciągu 30 dni od wypadku). To na drogach najgorsze weekendy lutowe od lat.

Akcja „Prędkość”? Więcej ofiar niż w zwykłe dni

W jeden z tragicznych weekendów (16-17.02.2019 r.) policja zorganizowała akcję „Prędkość”. Pomimo zapowiedzianego olbrzymiego zaangażowania drogówki, bilans ofiar śmiertelnych okazał się fatalny. Mniej osób zginęło w dniu poprzedzającym akcję niż po jej rozpoczęciu.
Wygląda na to, że informowanie z wyprzedzeniem w mediach o akcji nie przynosi rezultatów. I że kierowcy są niewrażliwi na policyjne przestrogi.

Wiesław Migdałek