Connect with us

Społeczeństwo

Po wypadku na Słowacji. Wiemy, kto szalał za kierownicą m.in. internetowy dziennikarz

Portal brd24.pl ustalił imiona i inicjały nazwisk trójki Polaków, którzy zostali zatrzymani po brawurowej jeździe i śmiertelnym wypadku. To Marcin L., Adam S. i Łukasz K. Czy należeli do polskiej grupy biorącej udział w szaleńczych przejażdżkach po Europie?

Opublikowano

-

Portal brd24.pl ustalił imiona i inicjały nazwisk trójki Polaków, którzy zostali zatrzymani po brawurowej jeździe i śmiertelnym wypadku. To Marcin L., Adam S. i Łukasz KCzy należeli do polskiej grupy biorącej udział w szaleńczych przejażdżkach po Europie?

Ferrari biorące udział w śmiertelnym wypadku na Słowacji. Fot. Słowacka Policja

Ferrari biorące udział w jeździe zakończonej śmiertelnym wypadku na Słowacji,w którym porsche na polskich numerach uderzyło w skodę. Fot. Słowacka Policja

Jak ujawnił portalowi brd24.pl Matúš Harkabus, prokurator z Żyliny (to tam trwa śledztwo po wypadku z udziałem Polaków), trzech kierowców z Polski, dla których śledczy domagają się tymczasowego aresztu to: Marcin L., Adam S. i Łukasz K.

Wcześniej ustaliliśmy, że jeden z tych mężczyzn szalał po Słowacji samochodem z parku prasowego marki Mercedes-Benz Polska, bo otrzymał go jako dziennikarz.

Jak wynika z naszych informacji prawdopodobnie chodzi o Łukasza K., publikującego na stronie motoryzacyjnej Forgzamagazine.pl (obecnie ze strony skasowano wszystkie publikacje, zniknęło też konto dziennikarza z serwisu Instagram).

Na takie imię i nazwisko zarejestrowana jest też działalność gospodarcza „Postitive Ways PL”. W sieci istnieje serwis Positiveways.pl – to organizator wypraw dla użytkowników drogich i szybkich samochodów. – To nie jest firma Łukasza K., to moja firma – zaprzecza w rozmowie z nami Krzysztof Horowski, osoba kontaktowa na stronie wypraw. – Łukasz K. był z nami na kilku wyjazdach. Z moich informacji wynika, że jechał na Słowacji tam, gdzie doszło do wypadku – dodaje. I zaraz zaznacza: – Tamten wyjazd nie miał nic wspólnego z wyjazdami Positive Ways. Nie my to organizowaliśmy. Nie mamy z tym nic wspólnego.

Wyjazdy do szalenia: drogie samochody i jazda bez przepisów. Nagrywali i pokazywali w sieci

Sama działalność Positive Ways także może budzić kontrowersje. Organizatorzy samochodowych eskapad po całym świecie zamieszczają z nich filmowe relacje. Widać na nich, jak np. auta wyprzedzają przejeżdżając przez ciągłą linię (tak, jak przy wypadku Słowacji). A w relacji filmowej z wyjazdu do Monte Carlo w 2014 r. uczestnicy chwalą się wprost łamaniem prawa przez szaleńczo szybką jazdę. Jeden z uczestników opowiada:  „To, co najbardziej zapadło mi w pamięci, to uciekający Kami w GT-R, którego policja nie mogła dogonić i sam nawet nie wiedział, że jest ścigany”.

W następnej scenie nagranej z samochodu ferrari słychać rozmowę jednego z uczestników wyprawy z innym. Ten relacjonuje zdarzenie z policją:
„Przy 200 km/h już mu samochód nie szedł, a my odjechaliśmy, my tam 280 km/ mieliśmy, i tam na pokazuje, k..wa, 190, 200 i mi znikacie i nie mogę was dogonić. Dogonił nas po 20 km dopiero i mówi, że chce nam zabrać prawo jazdy. W końcu mówi dobra, i po 70 euro kary dostaliśmy”.

ZOBACZ TO NAGRANIE:

Zapytaliśmy Mercedes-Benz Polska czy to właśnie Łukasz K. otrzymał od firmy mercedesa zatrzymanego na Słowacji. I czy firma wiedziała, że samochód opuścił granicę Polski (zwykle w prasowych umowach użyczenia auta do testów prasowych jest zakaz wyjazdu nim za granicę) i brał udział – być może w komercyjnej wyprawie. Do tej chwili nie otrzymaliśmy odpowiedzi na te pytania.

Łukasz Zboralski