Connect with us

Społeczeństwo

Żona Ryszarda Kalisza oskarżona o jazdę po pijanemu i narażenie dziecka

Opublikowano

-

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw warszawskiej adwokat Dominice K. Zarzuca jej prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości i narażenie syna na bezpośrednie niebezpieczeństwo

Kontrola alkomatami na trasie S3. Fot. Policja

Kontrola alkomatem. Fot. Policja

Po tym, jak w marcu wyszło na jaw, że żona znanego polityka SLD została przyłapana na kierowaniu samochodem pod wpływem alkoholu (miała 2,5 promila), Ryszard Kalisz publicznie zaprzeczał w mediach, by w ogóle postawiono jej jakiekolwiek zarzuty.

Tymczasem do sądu wpłynął już akt oskarżenia w jej sprawie. Prokuratura Okręgowa w Warszawie ustaliła, że Dominika K. odebrała 3,5 letniego syna i pojechała z nim samochodem na stację benzynową. Tam – po zgłoszeniu od świadków – zjawił się patrol policji, który poddał ją badaniu na obecność alkoholu.

Zdaniem śledczych popełniła nie tylko przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, ale też prowadząc w takim stanie samochód po warszawskich ulicach w godzinach szczytu „spowodowała, że jej syn znalazł się w sytuacji faktycznie zagrażającej jego zdrowiu”.

– Powyższe ustalenia pozwoliły na ogłoszenie Dominice K. zarzutu kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości i narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo małoletniego syna, wobec którego na podejrzanej ciążył szczególny obowiązek opieki – poinformowała Mirosława Chyr, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie. – Dominika K. nie przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu i złożyła wyjaśnienia, w których zaprzeczyła, że w dniu 15 lutego 2019 r. znajdowała się pod wpływem alkoholu.

Za przestępstwo z art. 178a § 1 kodeksu karnego (prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości) grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Czyn określony w art. 160 § 2 kodeksu karnego (narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo osoby, wobec której istnieje obowiązek opieki) zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

W związku z wykonywaniem przez podejrzaną Dominikę K. zawodu adwokata, po zmianie zarzutów, Prokuratura Okręgowa w Warszawie przekazała materiały ze sprawy Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Okręgowej Izby Adwokackiej w Warszawie.

luz