• Home »
  • Pojazdy »
  • Elektryczne samochody mają obowiązkowo wydawać dźwięk przy niskiej prędkości

Elektryczne samochody mają obowiązkowo wydawać dźwięk przy niskiej prędkości

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

Zaskakująca regulacja. Od 2019 r. elektryczne samochody sprzedawane w USA mają wydawać dźwięk podczas jazdy z małą prędkością. Bo bezszelestna jazda to niebezpieczeństwo dla pieszych

Nissan Leaf Fot. Tom Raftery/CC-BY SA 2.0

Elektryczne samochody mają być słyszalne dla pieszych. Na zdjeciu Nissan Leaf Fot. Tom Raftery/CC-BY SA 2.0

O elektrycznych pojazdach pisze się właściwie w samych superlatywach – bo nie zatruwają środowiska spalinami, tankowanie jest tańsze oraz są ciche. No właśnie. Ten ostatni aspekt nie jest taki dobry. Amerykańska National Highway Traffic Safety Administration uznała, że pojazdy poruszające się prawie bez dźwięku stanowią zagrożenie dla pieszych, którzy mogą ich nie dostrzec – zwłaszcza dla osób niewidomych, czy mających kłopoty ze wzrokiem.

Dlatego zdecydowano, że od września 2019 r. wszystkie elektryczne auta sprzedawane na amerykańskim rynku, będą musiały wydawać dźwięk jadąc z prędkością poniżej 30 km/h. Zdaniem NHTSA przy wyższych prędkościach szum opon i wiatru są wystarczające, by takie auto usłyszeć.

Nowa regulacja może zdaniem Amerykanów zapobiegać ok. 2,4 tys. urazów spowodowanych wypadkami na drogach.

Na taki krok już wcześniej zdecydowała się Unia Europejska. Także od 2019 r. samochody elektryczne (ale i hybrydowe) przeznaczone na europejski rynek będą musiały być wyposażane w system wydający dźwięki podczas jazdy z niską prędkością tzw. Acoustic Vehicle Alerting Systems.

red