Connect with us

Pojazdy

Moto-ambulans ratuje na ulicach Warszawy

Już kilka razy ratownicy mogli dotrzeć do poszkodowanych na drodze szybciej niż karetka. To dzięki moto-abmulansowi, który od miesiąca ma Fundacja Jednym Śladem

Opublikowano

-

Już kilka razy ratownicy mogli dotrzeć do poszkodowanych na drodze szybciej niż karetka. To dzięki moto-abmulansowi, który od miesiąca ma Fundacja Jednym Śladem

Moto-ambulans Fundacji Jednym Śladem - Yamaha Tenere XT660Z. Źródło: Fundacja Jednym Śladem

Moto-ambulans Fundacji Jednym Śladem – Yamaha Tenere XT660Z. Źródło: Fundacja Jednym Śladem

Motocykl Yamaha Tenere XT660Z od maja jeździ po warszawskich ulicach. Jest specjalnie oznakowany, ma syrenę dźwiękową i sygnalizatory świetlne, a co najważniejsze – dwa kufry ze sprzętem medycznym do udzielania pierwszej pomocy. Moto-ambulans to nieocenione narzędzie do niesienia pomocy w miastach. Motocyklem o wiele łatwiej przejechać w miejskim korku. Ratownik na dwóch kółkach może więc najszybciej dotrzeć z pomocą, jeszcze zanim pojawi się tradycyjna karetka. A dla ofiar wypadków cenna jest każda sekunda.
Moto-ambulansem dysponuje Fundacja Jednym Śladem, która skupia motocyklistów przeszkolonych do niesienia pomocy poszkodowanym w wypadkach. Zespół ma dziś pięciu ratowników: Krzysztofa Rzepeckiego, Michała Klucza, Martę Całkę, Mariolę Szlęzak oraz Grzegorza Wiśniewskiego. Posiadają oni uprawnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych i – jak podkreśla Fundacja – ciągle podnoszą swoje umiejętności na kursach doszkalających z jazdy.

Dzięki przekazaniu motocykla przez firmę Yamaha Motor Middle Europe, fundacja oficjalnie uruchomiła swój projekt „Wiozący życie”. Sam moto-ambulans już kilka razy uczestniczył w akcjach ratunkowych. Motocykl pokazywany był również na imprezach i paradach dotyczących bezpieczeństwa na drodze.

in