Connect with us

Pojazdy

Nowa afera VW. Sprzedali ludziom przedprodukcyjne, testowe auta. Nie wiadomo, co w nich jest

Opublikowano

-

Jak ujawnił „Spiegel” Grupa VW sprzedała ok. 6,7 tys. samochodów przedprodukcyjnych. Nie wiadomo, co w nich zainstalowano i jak były testowane. Prokuratura wszczęła śledztwo

Samochód volkswagen Fot. CC0

Samochód volkswagen Fot. CC0

Jeszcze nie opadł smog po aferze z fałszowaniem emisji spalin, a niemiecki koncert samochodowy ma kolejny, poważny kłopot. Gazeta „Spiegel” ujawniła raport, z którego wynika, że na rynek trafiły tysiące przedprodukcyjnych modeli. VW sprzedał je, choć były to samochody testowe i brak jest dokumentacji na to, co w nich modyfikowano.

Samochody bez wymaganej zgody na dopuszczenie do sprzedaży trafiały do klientów od 2006 roku. W sumie sprzedano ich ok. 6,7 tys. Z tego 4 tys. miały trafić do klientów w Niemczech.

Koncern poinformował o tym we wrześniu Federalny Urząd Transportu Samochodowego. Ten nakazał obowiązkowe wycofanie pojazdów z rynku i poinformowanie o tym UE.

Po publikacji dziennikarzy koncern wyraził ubolewanie. Zapowiedział też, że odkupi samochody od klientów. Listy z taką propozycją miały już do nich zostać wysłane.

Od poniedziałku sprawę pod kątem ewentualnego oszustwa klientów bada niemiecka prokuratura.

ai