Connect with us

Pojazdy

Nowy standard Volvo: zanim pożyczysz auto możesz zablokować limit prędkości

Opublikowano

-

Volvo Cars nie tylko ograniczy prędkość maksymalną swoich samochodów do 180 km/h. Wprowadza też w standardzie nowe narzędzie – Care Key, pozwalający właścicielowi zaprogramować limit prędkości, przed pożyczeniem swojego auta członkowi rodziny albo znajomemu

Volvo wprowadza Care Key - system pozwalający właścicielowi auta ustalić limit prędkości przed jego pożyczeniem innej osobie Fot. mat. prasowe

Volvo wprowadza Care Key – system pozwalający właścicielowi auta ustalić limit prędkości przed jego pożyczeniem innej osobie Fot. mat. prasowe

Volvo zawsze zaczynało rewolucję w bezpieczeństwie samochodów – najlepszym przykładem są pasy bezpieczeństwa, do dziś najskuteczniejsze urządzenie bezpieczeństwa biernego w pojazdach.

W poprawie bezpieczeństwa na drogach Volvo Cars nie idzie na kompromisy. Miesiąc temu ogłosiło, że ograniczy prędkość maksymalną wszystkich swoich modeli do 180 km/h. Dziś koncern zaprezentował kolejny pomysł na poprawę bezpieczeństwa na drogach – Care Key. To ogranicznik prędkości, który właścicielowi volvo pozwala ustawić limit przed pożyczeniem samochodu innej osobie. Będzie montowany jako wyposażenie standardowe we wszystkich modelach od 2021 r.

Volvo: to dopiero początek dyskusji o technologiach wpływających na kierowcę

Håkan Samuelsson, prezes Volvo Cars, powiedział, że marka chce rozpocząć dyskusję, czy producenci samochodów mają prawo – lub nawet obowiązek – instalowania w swych autach technologii wpływających na zachowania ich kierowców. Teraz, gdy takie technologie są dostępne, pytanie to staje się tak ważne, jak nigdy dotąd.

– Uważamy, że na producencie aut spoczywa odpowiedzialność za podniesienie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym – powiedział Hakan Samuelsson. – Zaprezentowane przez nas ostatnio ograniczniki prędkości wpisują się w tę postawę, a Care Key to jej kolejny przykład. Wielu ludzi chce się dzielić swymi autami z przyjaciółmi i rodziną, ale nie wiedzą, jak zapewnić im bezpieczeństwo na drodze. Care Key to w takich sytuacjach dobre rozwiązanie i dodatkowy środek chroniący pożyczającego auto.

Ogranicznik to nie wszystko – narzędzie wpłynie na polisy OC?

Pomijając potencjalne zyski w dziedzinie bezpieczeństwa, środki takie jak ogranicznik prędkości czy Care Key z pewnością dadzą kierowcom volvo także zyski finansowe – marka zaprosiła właśnie na kilku rynkach firmy ubezpieczeniowe do dyskusji i składania specjalnych, atrakcyjnych ofert polis dla tych członków społeczności Volvo, którzy wykorzystują takie systemy bezpieczeństwa.

Szczegóły tych specjalnych warunków będą uzależnione od lokalnych uwarunkowań rynkowych, ale Volvo Cars spodziewa się, że wkrótce będzie mogło poinformować o kilku ustaleniach z lokalnymi firmami ubezpieczeniowymi. – Jeśli możemy zachęcić do lepszych zachowań dzięki technologii pozwalającym kierowcom na uniknięcie kłopotów, to w logiczny sposób powinno to wpłynąć na stawki ubezpieczeniowe – uważa Samuelsson.

luz