Connect with us

Pojazdy

Pierwszy wypadek z winy autonomicznego auta Google car

Autonomiczny samochód Google car spowodował wypadek uderzając w miejski autobus w miejscowości Mountain View

Opublikowano

-

Autonomiczny samochód Google car spowodował wypadek uderzając w miejski autobus w miejscowości Mountain View

Autonomiczny samochód Google car Żródło: google.com

Autonomiczny samochód Google car Żródło: google.com

Do tej pory odnotowano już kilka kolizji  z udziałem autonomicznych samochodów, jednak zawsze sprawcami byli ludzie kierujący innymi pojazdami. Teraz po raz pierwszy ujawniono, że wypadek spowodował Google car. Do zderzenia doszło 14 lutego, ale dopiero dziś opublikowany został raport z tego zdarzenia (zobacz raport z wypadku).

Google car oparty na modelu lexusa jechał w Walentynki w Mountain View ulicą El Camino Real. Zbliżał się do skrzyżowania i sygnalizował skręt w prawo w Castro Street. Jednak na pasie, którym podążał, leżało kilka worków. Gdy kilka samochodów go minęło, Google car zmienił pas na środkowy, by ominąć worki. Kierowca testowy Googla widział, że tym pasem jedzie autobus miejski, ale spodziewał się, że jego kierowca ustąpi miejsca lub zwolni. Ale to nie nastąpiło i w ciągu następnych 3 sekund doszło do zderzenia.

Autonomiczny samochód Google car jechał z prędkością ok. 3 km/h, a autobus poruszał się z prędkością ok. 25 km/h. Nikt nie odniósł obrażeń. Zniszczone zostały lewe przednie koło samochodu autonomicznego i jego zderzak.

Firma Google przyznała, że ponosi odpowiedzialność za spowodowanie kolizji. Jej przedstawiciele tłumaczyli, że podjęli złą decyzję podczas „negocjacyjnej sytuacji na drodze”. Uznali, że doszło do nieporozumienia – takiego, do jakich setki dochodzi codziennie na drogach pomiędzy zwykłymi kierowcami.

Google zapewniło jednocześnie, że sytuacja z Mountain View zostanie dokładnie przeanalizowana w tysiącach różnych wariacji i dzięki temu oprogramowanie Google car zostanie udoskonalone. Przedstawiciele firmy zapowiedzieli też, że zrozumieli, iż autobusy i inne duże pojazdy są mniej skłonne do ustępowania pojazdom Google i zostanie to wzięte pod uwagę.

in