Connect with us

Pojazdy

Przełom! W polskiej bazie rządowej można sprawdzać historie pojazdów z Niemiec

Opublikowano

-

Od dziś w rządowej usłudze Historia Pojazdu można sprawdzić historię pojazdów sprowadzanych z Niemiec. Stamtąd dociera do polskie najwięcej pojazdów używanych

Wrak samochodu. Fot. rgbstock.com

Wrak samochodu. Fot. rgbstock.com

„Niemiec płakał jak sprzedawał” – od dziś dzięki rządowej bazie będzie można sprawdzić, czy nie płakał ze szczęścia pozbywając się swojego auta. Teraz płakać będą raczej „handlarze Mirki”, którzy do tej pory wciskali ludziom samochody po przejściach.

W usłudze www.historiapojazdu.gov.pl można teraz sprawdzić, co działo się z pojazdem, gdy posiadali go poprzedni właściciele za Odrą. – Dzięki niej możemy sprawdzić m.in. czy auto nie było kradzione, złomowane, czy nie ma przekręconego licznika. Aby to zrobić potrzebujemy jedynie numeru rejestracyjnego, numeru VIN, datę pierwszej rejestracji i profilu zaufanego – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Ministerstwo Cyfryzacji rozszerzyło bowiem liczbę firm, z którymi współpracuje. W zakresie danych zagranicznych do tej pory opierano się wyłącznie na informacjach dostarczanych przez firmę CARFAX. Od teraz do tego grona dołącza także firma AutoDNA.

Dzięki temu dane o przeszłości samochodów będą też od teraz szersze i będą zawierać dodatkowo:

· ogłoszenia akcji serwisowych producenta (usługa zawiera informację o odnotowanych akcjach serwisowych / naprawczych ogłoszonych przez producentów pojazdów),

· niedopuszczenia pojazdu do ruchu (usługa zawiera informację o uprawnieniach do uczestnictwa w ruchu drogowym),

· zgodności numeru VIN ze standardem ISO (usługa zawiera informację o zgodności cyfry kontrolnej numeru VIN ze standardem ISO-3779).

Dotychczas w polskiej rządowej bazie były dane z kilkunastu krajów. Od teraz poza Niemcami do trafią tam także dodatkowe informacje o autach z m.in. Francji, Słowenii, Litwy, Łotwy i Estonii. – W ten sposób samochody z krajów, z których dane będziemy dostarczać, stanowią w sumie ok. 80% importu używanych pojazdów – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – To zasadnicza zmiana dla Polaków zainteresowanych nabyciem używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu pochodzącego zza granicy – dodaje szef MC.

Jak skorzystać z tej darmowej usługi?

Żeby sprawdzić przeszłość pojazdu należy wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl.

Podstawową usługą, która jest tam oferowana to możliwość sprawdzenia auta zarejestrowanego w Polsce. Aby to zrobić potrzeba: numeru rejestracyjnego, numeru VIN, daty pierwszej rejestracji.

WAŻNE: Kiedy chce się sprawdzić auto zza granicy potrzeby jest profil zaufany. Bo jeśli po wpisaniu danych auto okazuje się niezarejestrowanym w Polsce, system poprosi Was o zalogowanie się profilem zaufanym. Kilka chwil i gotowe. Wszystkie interesujące Was dane znajdziecie w zakładce „Dane zagraniczne”.

Jeśli nie macie profilu zaufanego – sprawdźcie, jak go łatwo założyć.

luz