Connect with us

Pojazdy

Samsung testuje system, który pozwoli bezpieczniej wyprzedzać ciężarówki

Ciężarówka na jednopasmowej trasie – dobrze znamy ten koszmar z polskich dróg. Samsung wpadł na pomysł, który może rozwiązać ten problem. I już przetestował ten system w Argentynie

Opublikowano

-

Ciężarówka na jednopasmowej trasie – dobrze znamy ten koszmar z polskich dróg. Samsung wpadł na pomysł, który może rozwiązać ten problem. I już przetestował ten system w Argentynie

Ciężarówka z systemem firmy Samsung, która wyświetla na ekranach sytuację na drodze. Źródło: global.samsungtommorow.com

Ciężarówka Samsunga już zakończyła test. Teraz firma chce zdobyć niezbędne certyfikaty i zezwolenia na wykorzystanie takiego rozwiązania na drogach. Źródło: global.samsungtommorow.com

Jeśli jesteście kierowcami, to na pewno nie raz musieliście wyprzedzać wlokącego się TIR-a. Jak bardzo jest to niebezpieczne na jednopasmowych trasach, nie trzeba pisać. Samo wychylanie się, żeby zobaczyć, czy droga jest wolna, to już lekkie ryzyko. A gdyby ciężarówki były ze szkła… No właśnie!

Samsung wpadł na pomysł genialny w swej prostocie (dlaczego nikt nie wpadł na to wcześniej, skoro kamery i płaskie ekrany towarzyszą nam już od tylu lat?). Zamontował na ciężarówce z przodu bezprzewodową kamerę, z której obraz wyświetlany jest na wielkich ekranach ułożonych na tyle samochodu. Dzięki temu kierowcy bez zbędnego ryzyka mogą zobaczyć, co dzieje się na drodze przed ciężarówką i czy np. można rozpocząć bezpiecznie manewr wyprzedzania. Samsung zapewnia, że widok na monitorach jest dobry niezależnie od pory dnia – nawet po zmroku.

Firma przetestowała swój koncept na drogach w Argentynie, gdzie statystyki wypadków są jednymi z najwyższych na świecie i wiele z tych zdarzeń ma miejsce podczas wyprzedzania.

Testowa ciężarówka udowodniła, że takie zastosowanie technologii może rozwiązać jeden z poważniejszych problemów na drogach. Samsung skupi się teraz na uzyskaniu niezbędnych certyfikatów i zgód krajowych dla tego rodzaju urządzeń.

Należy mieć nadzieję, że uda się wcielić ten pomysł w życie oraz na to, że nigdy nie będzie on zakładał… wyświetlania reklam podczas jazdy.

ani