Connect with us

Badania

Esemesy za kółkiem – najgorzej radzą sobie wtedy kierowcy w średnim wieku

Pisanie esemesów jest groźne dla kierowcy w każdym wieku. Ale gdy masz 35 i więcej naprawdę musisz uważać – wynika z opublikowanego niedawno badania Wayne State University

Opublikowano

-

Pisanie esemesów jest groźne dla kierowcy w każdym wieku. Ale gdy masz 35 i więcej naprawdę musisz uważać – wynika z opublikowanego niedawno badania Wayne State University

Telefon komórkowy Fot. rgbstock.com

Wszyscy badani kierowcy w wieku 45-59 lat zbaczali z toru jazdy, gdy pisali esemesy w komórce. Fot. rgbstock.com

Prowadzenie z komórką w jednej ręce to ryzyko – to pokazało już wiele badań na świecie. Ale ostatnie badanie z USA dowodzi, że ryzyko to mocno zwiększa się proporcjonalnie do wieku kierowcy. Krótko mówiąc: nigdy nie pisz esemesów za kółkiem, a gdy masz więcej niż 35 lat, to wiedz, że narażasz się na wypadek w największym stopniu.

Kto wyjedzie poza swój pas?

Zaskakującego odkrycia dokonał międzydyscyplinarny zespół badaczy amerykańskiego Wayne State University. Zaskakującego, bo wydawać by się mogło, że rozproszona uwaga za kierownicą najbardziej przeszkadza młodym kierowcom. Rzeczywistość jest jednak inna.

W opublikowanym w styczniu badaniu „The Effects of Texting on Driving Performance in a Driving Simulator: The Influence of Driver Age” przetestowano, jak kierowcy radzą sobie z prowadzeniem pojazdów i jednoczesnym pisaniem esemesów na smartfonach. Do badań użyto symulatora. A obserwacji poddano 50 kierowców, którzy dobrze radzili sobie z pisaniem na urządzeniu z użyciem jednej ręki.

Średnio połowa z badanych nie utrzymywała kierunku jazdy w obrębie pasa lub nawet przejeżdżała na sąsiedni pas ruchu. Okazało się, że zaburzenia toru jazdy częstsze są im wiek kierowców jest wyższy.
Niekontrolowane „wycieczki” po swoim pasie mieli wszyscy badani kierowcy w wieku 45-49 lat. Takie zaburzenia toru jazdy podczas pisania esemesów miał też spory odsetek (80 proc.) kierowców w wieku 35-44 lat. To samo dotyczyło blisko 40 proc. osób w wieku 25-34 lat i 25 proc. osób w wieku 18-24 lat.

Parzą dłużej, czy trudniej im dzielić zadania

– Możliwe, że starsi kierowcy relatywnie dłużej od młodszych dłużej patrzą na urządzenie niż na drogę, gdy piszą esemesy i to powoduje błędy w prowadzeniu pojazdu – mówi prof. Randall Commissaris z Wayne State University. – Ale może być też tak, że czas poświęcany na patrzenie na telefon komórkowy jest taki sam, tylko osoby w starszym wieku gorzej sobie radzą z wielozadaniowością. Możliwe jest również, że wpływ mają obie te rzeczy. Do wyjaśnienia tego przydadzą się kolejne badania, w których monitorowane będą oczy kierowców w sytuacji pisania tekstów na urządzeniach podczas prowadzenia pojazdu.

Zdaniem prof. Randalla wynik tego badania powinien zostać wykorzystany do szkolenia kierowców. – Bo starsi pisząc w samochodzie nie tylko pokazują złe wzorce młodszym, ale również narażają na niebezpieczeństwo siebie i innych.

in