Connect with us

Badania

Google Glass niebezpieczne w samochodzie. W USA myślą nad zakazem

Pisanie wiadomości w samochodzie przez Google Glass jest równie niebezpieczne, jak przy użyciu smartfona – pokazuje badanie University of Central Florida

Opublikowano

-

Pisanie wiadomości w samochodzie przez Google Glass jest równie niebezpieczne, jak przy użyciu smartfona – pokazuje badanie University of Central Florida. Z małym wyjątkiem – okulary pozwalają nieco szybciej zareagować, gdy stanie się coś na drodze.

Google Glass. Fot. Wikipedia/CC-BY-2.0

Google Glass. Fot. Wikipedia/CC-BY-2.0

Nowe technologie zwykle niosą nadzieję na pokonanie dotychczasowych barier. Wydaje się, że jeśli chodzi o prowadzenie pojazdów, to Google Glass raczej nie pomoże. Przynajmniej jeszcze nie w tej wersji.
– Pisanie wiadomości tekstowych na smartfonie lub Google Glass powoduje rozproszenie uwagi i powinno być zabronione w trakcie kierowania pojazdem – mówi Ben Sawyer, naukowiec z Uniwerity of Florida. Uczelnia sprawdziła, jak okulary z poszerzoną rzeczywistością wypadają w porównaniu z dotychczasowymi urządzeniami jeśli chodzi o użycie ich przez kierowców.

Sawyer i jego ekipa przeprowadzili eksperyment z 40 kierowcami w wieku ok. 20 lat. Każdy z nich prowadził symulator samochodu z Google Glass lub  smartfonem i został zmuszony do zahamowania przed innym samochodem w symulacji. Badacze porównali reakcje w przypadku użycia obu urządzeń do reakcji, gdy kierowca prowadził bez rozpraszania się nimi. Ci, którzy używali Google Glass nie reagowali lepiej niż ci, którzy w podczas jazdy używali smartfona. Choć naukowcy zauważyli, że po incydencie na drodze ci w okularach szybciej byli w stanie przełączyć się do normalnej jazdy.

– U kierowców z Glass udało się dostrzec pewne obszary poprawy wyników w powrocie do kierowania pojazdem po incydencie zmuszającym do użycia hamulców, ale to urządzenie nie powodowało, że lepiej reagowali na to wydarzenie na drodze – podkreśla Sawyer. – A co jeszcze ważniejsze, dla każdego pomiaru kierowców używających obu urządzeń w porównaniu do tych, którzy jechali bez nich, reagowali wolniej i zachowywali mniejszą odległość podczas hamowania na drodze przed innym pojazdem.

Wnioski? Fani Google Glass nie mogą ufać, że to urządzenie pozwoli im bezpieczniej korzystać z nowych technologii podczas prowadzenia pojazdów.

in