• Home »
  • Badania »
  • Mentalny dramat. Co piąty polski kierowca uważa, że przepisy drogowe nie mają sensu

Mentalny dramat. Co piąty polski kierowca uważa, że przepisy drogowe nie mają sensu

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

Tylko 11 proc. kierowców uważa, że należy przestrzegać przepisów na drodze, bo gwarantują bezpieczeństwo. Zaledwie 5 proc. deklaruje, że nie przekracza dozwolonej prędkości. Trudno się więc dziwić, że aż ośmiu na 10 kierowców uczestniczyło w incydencie drogowym

Ruch na autostradzie Fot. CC0

Najczęściej przekraczamy dozwoloną prędkość na drodze od 10-30 km/h. Fot. CC0

Blisko 80 proc. kierowców przyznaje się do przekraczania dozwolonej prędkość od 10-30 km/h. Przeszło 13 proc. na liczniku miewa między 30-40 km/h więcej niż wynika to z przepisów – wykazało badanie jakie przeprowadziła firmę FBSerwis w ramach swojej kampanii „Zwolnij! Pracujemy dla Ciebie”. Zaledwie 5 proc. respondentów zadeklarowało, że nie zdarza im się przekracza dozwolonej prędkości na drodze.

Ankietowani pytani o to co jest największym zagrożeniem jakie czeka na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość wskazywali w pierwszej kolejności na innych uczestników ruchu (47 proc.). Na kolejnych miejscach wymieniali infrastrukturę drogową (zwężenia, zakręty itp.) – 20 proc.; zwierzęta – 19 proc. ; roboty drogowe, prace utrzymaniowe i interwencyjne na drodze -13 proc.

Przepisy? Nie warto zwracać na nie uwagi

Z sondażu wynika, że kierowcy nie są specjalnie przywiązani do przepisów ruchu drogowego. Wśród pytanych o nie tylko 11, 5 proc. odpowiedziało stanowczo, że muszą być one przestrzegane.  67 proc. uznało, że  przepisów warto przestrzegać, ale nie zawsze. Aż 21 proc. uznało, że większość przepisów nie ma sensu i poza niektórymi wyjątkami nie warto zwracać na nie uwagi. Na pytanie „czy kiedykolwiek uczestniczyłeś w incydencie drogowym?” blisko 82 proc. odpowiedziało twierdząco.

Fot. Materiały Fb Serwis

Fot. Materiały FBSerwis

Firma FBSerwis zajmująca się utrzymaniem i konserwacją dróg badanie przeprowadziła w listopadzie 2017 r. metodą ankiet internetowych CAWI. W badaniu wzięło udział 252 respondentów, z których znacząca większość prawo jazdy miała co najmniej 4 lata (98 proc.). Ponad połowa z samochodu korzysta codziennie. Po drogach krajowych i ekspresowych codziennie jeździ 29 proc. respondentów, kilka razy w tygodniu 34 proc.

FBSerwis badanie przeprowadził w ramach kampanii, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom pracującym na drogach a także uświadomienie kierowcom, w jaki sposób ich kultura jazdy może wpływać na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

AN