Connect with us

Badania

Motorowerzyści rzadziej jeżdżą w kaskach niż motocykliści

Prawie wszyscy motocykliści w Polsce jeżdżą w kaskach. Motorowerzyści czasem bez. Najczęściej rozwiany włos motorowerzysty zobaczyć można na Podkarpaciu – wynika z najnowszego badania

Opublikowano

-

Prawie wszyscy motocykliści w Polsce jeżdżą w kaskach. Motorowerzyści czasem bez. Najczęściej rozwiany włos motorowerzysty zobaczyć można na Podkarpaciu – wynika z najnowszego badania

Motocyklista - stunt. Fot. rgbstock.com

99 proc. motocyklistów w Polsce w 2014 r. jeździło w kasku. Fot. rgbstock.com

Sekretariat Krajowej Rady BRD opublikował właśnie kolejną część wyników dużego badania zachowań na polskich drogach. To podsumowanie tego, jak Polacy jeżdżą w kaskach na motocyklach, motorowerach i rowerach, które opracował Instytut Transportu Samochodowego i firma Heller Consult.

kaski2014_wykres

Zaskoczeń nie ma – tak jak do tej pory prawie wszyscy motocykliści używają kasków (99 proc. badanych). Nieco częściej na przejażdżkę bez ochrony głowy pozwalają sobie motorowerzyści, ale i tak zdecydowana większość jeździ w kaskach (96 proc.). Najrzadziej kaski zakładają cykliści. Robi to zaledwie 12 proc. z nich, choć trzeba pamiętać, że rowerzyści nie mają obowiązku jazdy w kaskach.

Swoboda na Mazowszu i Podkarpaciu
Ponieważ odsetek motocyklistów zakładających kaski był tak wysoki, badacze nie porównywali tych wyników między województwami. Takie zestawienie wykonano dla motorowerzystów i rowerzystów.

Eksperci wskazują, że w przypadku dwóch województw wskaźnik używania kasków wśród motorowerzystów odbiega od średniej krajowej w sposób zauważalny. To województwa mazowieckie i podkarpackie. Na Mazowszu kaski zakłada 89 proc. kierujących tymi jednośladami, a na Podkarpaciu jeszcze mniej – 86 proc. (czyli o 10 punktów procentowych mniej niż średnio w Polsce).

Najmniejszy procent rowerzystów decydujących się na jazdę w kasku zanotowano w województwach: kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i łódzkim.

Rowerzyści: lepiej z dziećmi, gorzej ze starszymi

Badacze zwrócili uwagę w raporcie na zmiany w odsetku rowerzystów zakładających kaski. W porównaniu z rokiem 2013, w ubiegłym roku wyraźnie częściej w kaskach jeździły dzieci – głowę chroniło 20 proc. z nich (skok o 7 punktów procentowych). Kaski stosowało też minimalnie więcej dorosłych (11 proc. – w porównaniu do 8 proc. w roku 2013).
Zmniejszył się za to odsetek osób starszych stosujących kaski podczas przejażdżek rowerowych z 7 proc. w 2013 r. do 5 proc. w roku 2014.

red