Connect with us

Badania

Student jeździ bezpieczniej niż hydraulik. Zwłaszcza jeśli nie mieszka z rodzicami

Brytyjski ubezpieczyciel WiseDriving przeanalizował dane telemetryczne z 30 tys. „czarnym skrzynek” zamontowanych w samochodach swoich klientów. Okazało się, że wśród młodych to ci, którzy kontynuują naukę w szkołach wyższych jeżdżą najbezpieczniej

Opublikowano

-

Brytyjski ubezpieczyciel WiseDriving przeanalizował dane telemetryczne z 30 tys. „czarnym skrzynek” zamontowanych w samochodach swoich klientów. Okazało się, że wśród młodych to ci, którzy kontynuują naukę w szkołach wyższych jeżdżą najbezpieczniej

17 letni kierowcy są bardziej ostrożni za kierownicą niż ich 18, 19 letni koledzy. Fot. State Farm/Flickr/CC BY 2.0

Brytyjscy studenci to najbezpieczniej jeżdżący młodzi kierowcy – wynika z danych ubezpieczyciela WiseDriving. Fot. State Farm/Flickr/CC BY 2.0

Firma WiseDriving oferuje kierowcom zróżnicowaną cenę polis ubezpieczeniowych. To zachowanie klientów za kierownicą ma decydujące znaczenie w oszacowaniu kosztów polisy. Kierowcy jeżdżą z balck boxami, czyli „czarnymi skrzynkami”, które zbierają informację na temat ich jazdy. Klienci WiseDriving za swoją jazdę mogą zebrać maksymalnie 100 punktów. Ocenie podlega m.in. to czy przekraczają prędkość, czy gwałtownie hamują, o jakiej porze dnia i z jaką średnią prędkością poruszają się po drogach.

Z kobietą pojedziesz bezpieczniej

W czerwcu WiseDriving opublikował analizę z danych z 30 tys. „czarnych skrzynek” swoich klientów. Okazało się, że nadspodziewanie dobrze wypadli studenci. Firma poinformowała, że są najbezpieczniej jeżdżącymi młodymi kierowcami. Średnio zdobyli po 67 punktów podczas gdy punktacja tych młodych kierowców, którzy już pracują była poniżej 60. Średnia elektryków wyniosła 58 punktów, zaś hydraulików 59.

Wśród studentów lepiej wypadli ci, którzy już wyfrunęli z rodzinnego gniazda i mieszkają samodzielnie niż ci, którzy studiując mieszkają z rodzicami. Bezpieczniejszymi kierowcami okazały się kobiety. Uzyskały średnio 66,5 punkta, a mężczyźni 63.

– Nasze statystyki są sprzeczne z powszechnym przekonaniem, że młodzi kierowcy lubią szybką jazdę i podejmują większe ryzyko – powiedział Matt Crane z WiseDriving dodając, że wśród wszystkich klientów firmy studenci sprawowali się na drodze na tyle dobrze, że osiągnęli świetną punktację. A ta pozwala im na uzyskanie lepszej ceny ubezpieczenia. – Nasze dane potwierdzają, że „czarne skrzynki” sprzyjają temu, by młodzi kierowcy jeździli bezpieczniej – podkreślił Crane.

Milion „czarnych skrzynek” na Wyspach

Już przeszło milion samochodów na Wyspach Brytyjskich ma zainstalowane black boxy, które rejestrują jazdę kierowcy wysyłając dane wprost do ubezpieczyciela. Insurethebox – jedna z największych firm ubezpieczeniowych proponująca polisę z urządzeniem telematycznym ma już dane z przeszło 3 miliardów mil (4,8 mld km) przejechany przez klientów firmy.

Brytyjscy ubezpieczyciele balck boxy zaczęli proponować nie tylko młodym i mniej doświadczonym kierowcom, ale także osobom w średnim wieku i najstarszym kierującym autami.

AN