• Home »
  • Badania »
  • Większość polskich kierowców zmienia opony na zimowe do listopada

Większość polskich kierowców zmienia opony na zimowe do listopada

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

76 proc. kierowców deklaruje, że sezonowo wymienia opony.  85 proc. tych, którzy zmieniają ogumienie na zimowe robi to w październiku i listopadzie – wynika z badań przeprowadzonych Moto Data

Wymiana opon. Fot. Brd24.pl

O sezonowej wymianie opon należy pomyśleć kiedy słupki rtęci spadają do 7 st. C. Fot. Brd24.pl

Tłok w warsztatach i wymiana opon na zapisy – to jesienna rzeczywistość tych kierowców, którzy chcąc zadbać o bezpieczeństwo wyposażając samochody w zimowe ogumienie. Nic dziwnego. Najwięcej z nas telefon do mechanika wykonuje w listopadzie – 54 proc. Ci bardziej przezorni wymianą opon interesują się już w październiku 31 proc. Mniejszość (15 proc.) na wizytę w warsztacie decyduje się w grudniu a nawet w styczniu – wynika z badań Moto Data 2017.

Tymczasem o sezonowej wymianie należy pomyśleć kiedy słupki rtęci spadają do 7 st. C. To graniczna temperatura dla opon letnich. Poniżej 7 st. mieszanka gumowa, z której są wykonane, twardnieją, a więc zmniejsza się ich przyczepność i wydłuża droga hamowania – zwłaszcza na mokrej nawierzchni. Samochód na letnich oponach przy temperaturze 6 stopni będzie miał o 7 metrów dłuższą drogę hamowania niż gdyby był wyposażony w komplet zimowego ogumienia.

statystyka_MotoData

źródło: Moto Data 2017 – Panel użytkowników samochodów, Marzec 2017

Większość Europy ze zmianą opon

76 proc. kierowców zadeklarowało w badaniu Moto Data, że sezonowo wymienia opony. Z perspektywy warsztatów samochodowych wygląda to trochę inaczej. Mechanicy  szacują, że w zimie jedynie 65 proc. samochodów ma ogumienie z homologacją zimową. Choć w Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe to poparcie dla jego wprowadzenia jest wysokie. Opowiada się za tym 78 proc. kierowców. Przepisy nakazujące dostosowanie ogumienia do zimowych warunków obowiązują w większości państw europejskich o podobnym do naszego klimacie. Wymiana opon obowiązuje u wszystkich sąsiadów Polski poza Ukrainą.

Raport Komisji Europejskiej nie pozostawia złudzeń. Korzystanie z opon zimowych obniża ryzyko wypadku o 46 proc.  W dokumencie z 2016 r. KE zwraca uwagę, że wprowadzenie obowiązku jazdy na oponach zimowych lub całorocznych zmniejsza ogólną liczbę wypadków o ponad 3 proc. W Polsce można by więc w ten sposób uniknąć aż tysiąca zdarzeń na drogach rocznie.

AN