Connect with us

Badania

Złość za kierownicą? Uważaj, podnosi ryzyko wypadku

Naukowiec z Hiszpanii przeprowadził badanie na ponad 400 kierowcach. Ci, którym w głowie kłębią się agresywne myśli, częściej podejmują ryzyko za kierownicą. Najagresywniej prowadzą młodzi kierowcy

Opublikowano

-

Naukowiec z Hiszpanii przeprowadził badanie na ponad 400 kierowcach. Ci, którym w głowie kłębią się agresywne myśli, częściej podejmują ryzyko za kierownicą. Najagresywniej prowadzą młodzi kierowcy

angrydriver

Agresywne myśli podczas prowadzenia samochodu sprawiają, że zaczynamy zachowywać się agresywnie i ryzykownie za kierownicą – wynika z badań przeprowadzonych w Hiszpanii. Fot. CC0

Do badania zakwalifikowani zostali kierowcy z ważnym prawem jazdy, którzy za kierownicę wsiadają przynajmniej raz w tygodniu. David Herrero, wykładowca Uniwersytetu Kraju Basków w Bilbao we współpracy z Sarą Fonseca-Baezą z Uniwersytetu w Walencji badał kierowców za pomocą dwóch szczegółowych kwestionariuszy. Jeden dotyczył gniewnych myśli (Driver’s Angry Thoughts Questionnaire), drugi skłonności do ryzykowanych zachowań za kierownicą (Driving Survey). W badaniu wzięło udział 414 osób, 72 odbyły najpierw jazdę  w symulatorze.

Badacze uznali, że o ile wpływ skłonności do ryzyka na wypadkowość na drodze był już badany przez naukowców, o tyle nikt nie wziął pod uwagę tego, jak zwiększa się ryzyko, gdy za siedząc za kierownicą mamy agresywne myśli. Analizując zgromadzony materiał badawczy hiszpańscy naukowcy doszli do wniosku, że agresywne myśli podczas prowadzenia samochodu sprawiają, że także zaczynamy zachowywać się agresywnie za kierownicą. A od tego jest już jedynie krok by poodejmować ryzykowne decyzje na drodze. Zwiększają one prawdopodobieństwo spowodowania wypadku.

Kobiety i mężczyźni podobnie gniewni

W badaniu analizie poddane zostały także wiek kierowców i ich płeć. Wynika z nich, że to najmłodsi kierowcy mają największą skłonność do snucia agresywnych myśli a w konsekwencji do przekuwania ich w agresywne zachowanie. Naukowcy nie zauważyli z kolei znaczących różnic między płociami. Z ich ustaleń wynika, że mężczyźni i kobiety w równym stopniu doświadczają gniewu i mają podobną skłonność do agresywnych myśli za kierownicą.

Autorzy badania uznali, że im lepiej rozpoznane zostaną mechanizmy jakie prowadzą do agresywnych zachowań i w konsekwencji podejmowania ryzyka na drodze, tym lepiej będzie można interweniować w przypadku tej części kierowców, którzy mają problem z agresywnym zachowaniem za kierownicą. Jeśli kierowca sam będzie potrafił rozpoznać sytuacje prowadzące go do ryzykownej, agresywnej jazdy stwarzającej zagrożenie dla niego i innych uczestników ruchu, będzie można zredukowanie liczbę wypadków – uważają hiszpańscy badacze.
Wniosek dla kierowców na razie jest jeden oczywisty – jeśli czujesz się wzburzony, zdenerwowany, to musisz zdawać sobie sprawę, że siadając za kierownicą, będziesz prowadził agresywniej i ryzykowniej. Może warto się przed podróżą spróbować zrelaksować?

AN