Connect with us

Filmy

200 zł mandatu dla seniorki za przejście na czerwonym. Internet oburzony. Słusznie?

Opublikowano

-

Policja z Kielc ukarała pieszą mandatem za przechodzenie na czerwonym świetle. Nagranie z tej interwencji oburzyło wielu internautów. Uważają, że policja zachowała się źle. Czy zatem piesi powinni być zupełnie bezkarni?

W portalu X upubliczniono nagranie policyjnej interwencji w Kielcach. Widać na nim, jak policja zaprasza do radiowozu starszą panią. Z rozmowy z nią wynika, że została przyłapana na przechodzeniu na czerwonym świetle. Przyznała się do winy. Dlaczego postanowiła narazić swoje życie? Bo widziała nadjeżdżający pojazd komunikacji miejskiej i chciała na niego zdążyć.

 

200 zł „to pół wydatków na moje jedzenie”

Wielu komentujących w sieci gani policję za takie wykonanie pracy. Chwyta za serce na pewno wyznanie pieszej, która ujawnia, że dostała mandat w kwocie 200 zł. Dodaje, że przy wysokości jej emerytury to połowa miesięcznych wydatków na jedzenie.

Internauci wieszają więc psy na policji. „Zombie bez uczuć i bez litości” – to jedne z najłagodniejszych określeń, jakie padają pod adresem funkcjonariuszy.

Można mieć wątpliwości, czy krytyka policjantów jest słuszna. Wprawdzie to kierowcy odpowiadają za zdecydowaną większość zdarzeń z pieszymi na pasach, jednak na pieszych także spoczywają obowiązki określone przez prawo. A przechodzenie na czerwonym świetle jest jednym z najgroźniejszych (dla nich samych) zachowań pieszych na drogach. W dodatku to osoby w wieku 60+ najczęściej giną na polskich drogach jako piesi.

W portalu brd24.pl przez lata wskazywaliśmy, że policyjne akcje „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” skupiały się głównie na pieszych, a nie na kierowcach, którzy odpowiadają za większość wypadków. Dziś takie akcje wyglądają już w Polsce inaczej. Policja najczęściej skupia się – i słusznie – na zachowaniach kierowców w obrębie przejść dla pieszych. Czy to znaczy, że już w ogóle powinni pomijać złe zachowania pieszych? Filmy z dronów takie, jak bydgoskiej policji, pokazują, że pieszych wciąż też należy strofować.

luz