Connect with us

Filmy

9-latek przebiegał przez przejście, a kierowca nawet nie zwolnił. Odpowie w sądzie

Opublikowano

-

W Poznaniu kierowca potrącił 9-latka na przejściu dla pieszych. Prawo jazdy miał od 3 miesięcy. Nagranie wyjaśniło, jak doszło do zderzenia

29-letni kierowca 1 kwietnia potrącił w Poznaniu 9-letniego chłopca na przejściu dla pieszych na ul. Opolskiej. Dziecko nie zostało groźnie ranne, ale mężczyzna nawet nie zatrzymał się po uderzeniu. Odjechał z miejsca zdarzenia. Policjanci z Wildy odnaleźli sprawcę. Okazało się, że prawo jazdy miał niecałe trzy miesiące. Zostało mu zatrzymane. Policja skierowała sprawę do sądu: 29-latek odpowie za doprowadzenie do kolizji oraz za nieudzielenie pomocy poszkodowanemu dziecku.

Wbieganie na pasy i to zza przeszkody

Trudno nie zauważyć, że 9-latek nie zachował się prawidłowo i mógł przyczynić się do tego zdarzenia, choć większość winy spoczywa tu na kierowcy. To dorośli na drodze muszą uważać na dzieci, bo te mogą zachować się nieortodoksyjnie.

Co złego zrobił chłopiec? Przebiegał przez przejście dla pieszych. Tak zachować nie można się nigdy, a zwłaszcza w sytuacji, w której pierwszy pas ruchu pokonuje się pomiędzy stojącymi tam w korku samochodami. Wówczas bowiem na drugi pas wychodzi się zza przeszkody.

Omijanie i wymijanie przed przejściem

Najgorzej w tej sytuacji zachował się jednak kierowca. Dojeżdżał do przejścia dla pieszych, którego połowa była dla niego niewidoczna przez samochody stojące na przeciwnym pasie ruchu. Mimo tego nawet nie zwolnił i nie upewnił się, czy jakiś pieszy nie dochodzi już do połowy przejścia.

To sytuacja na drogach, której kierowcy często nie są świadomi. Prawo bowiem jasno i wprost zabrania kierującemu omijania samochodu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych ustępując im pierwszeństwa.

Nie ma natomiast zakazu wymijania pojazdów stojących na przeciwnym pasie ruchu, które w sytuacji zatoru drogowego tak samo zasłaniają przejście dla pieszych. Wówczas jednak kierowca powinien tam dojechać tak, by móc w razie potrzeby zatrzymać się i ustąpić pieszemu, który może znajdować się na pasach. Gdy tego nie robi, może doprowadzić do takiej sytuacji jak ta z 9-latkiem w Poznaniu.

ai