Connect with us

Filmy

Co się stało na przejściu w Skorogoszczy? Ujawniamy nagranie

Opublikowano

-

Według lokalnej prasy 73-latka wbiegła na przejście dla pieszych w Skorogoszczy. Nagranie pokazuje jednak, że przede wszystkim zawinił kierowca, który nie przepuścił pieszej

Wczoraj rano doszło do wypadku z pieszą na przejściu w Skorogoszczy (powiat brzeski). 73-latka została potrącona na przejściu dla pieszych. Z przekazów lokalnych mediów wynikało, że starsza pani wbiegła na przejście.

Brd24.pl dotarł do filmu z kamery, która zarejestrowała wypadek. Postanowiliśmy go ujawnić dla celów edukacyjnych – by kierowcy i piesi mogli zastanowić się nad tą sytuacją.

Kto zawinił i dlaczego doszło do wypadku?

Na nagraniu widać starszą panią z siatką w dłoni, która dochodzi do przejścia dla pieszych. Jest przy nim mniej więcej w 14. sekundzie filmu. Staje. Rozgląda się. Z jej lewej strony nadjeżdża kierowca osobowego samochodu, a za nim kierowca ciężarówki. Kierowca ciemnego osobowego peugeota nie zachowuje się właściwie. Dojeżdża do przejścia, przy którym piesza wyraźnie oczekuje na wejście na pasy, a on nie zamierza jej przepuścić. Widać nawet jak przez ułamek sekundy wystraszona piesza robi krok w tył na chodniku.

Potem następuje coś, co trudno wytłumaczyć. Kierowca łamie prawo i nie zatrzymuje się, a starsza pani mimo wcześniejszego kroku w tył decyduje się na wejście. I od drugiego kroku zaczyna biec po pasach. Kierowca potrąca ją właściwie bokiem samochodu.

Tu możemy stawiać już tylko hipotezy – sprawę rozjaśnią zeznania poszkodowanej. Jedynym logicznym wytłumaczeniem wydaje się fakt, że 73-latka prawdopodobnie uznała, iż kierowca jednak ją zobaczył i zwalnia. I chciała bardzo szybko – jest wciąż w Polsce poczucie wśród ludzi, że pieszy „marnuje” czas kierowcy, że jego czas jest mniej ważny – przebiec przez jezdnię.

Jakie z tego nagrania możemy wyciągnąć wnioski? Po pierwsze, kierowca peugeota zdecydowanie złamał prawo nie ustępując pieszej, która doszła do przejścia, stanęła i rozejrzała się, czy może wejść. Gdyby nie jego niewłaściwe zachowanie, do wypadku by nie doszło.

W tym wypadku można też jednak uznać, że 73-latka przyczyniła się do wypadku. Wbiegła na przejście dla pieszych. Takie zachowanie jest zakazane przez Prawo o ruchu drogowym.

luz