Connect with us

Filmy

Czy można bezpiecznie przejść z telefonem przy uchu? Ten film udowadnia, że tak

Opublikowano

-

Jeden z kierowców nagrał pieszą przekraczającą jezdnię z telefonem przy uchu. Tylko… to dowód na to, że mimo rozmowy przez telefon można dobrze obserwować otoczenie i przejść bezpiecznie. Takie zachowanie nie jest w Polsce karalne

Do sieci trafiło nagranie, którym kierowca chciał napiętnować pieszą przechodzącą z telefonem przy uchu. Tymczasem dał filmowy dowód na to, że tego rodzaju zachowanie nie jest niebezpieczne. W dodatku – nie jest w Polsce karalne. Dlaczego? Wyjaśniamy pod nagraniem.

Nie każde używanie telefonu przez pieszego jest zabronione

Przypomnijmy nowy szczegółowy zakaz, który zaczął obowiązywać pieszych od 1 czerwca 2021 r. Mówi on o tym, że zabrania się pieszemu „korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia na jezdnię lub torowisko lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na przejściu dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni lub torowisku lub przejściu dla pieszych”.

Zwróćmy uwagę, że zakaz dotyczy korzystania z urządzenia tylko w pewien sposób – taki, który ogranicza możliwość obserwacji sytuacji na jezdni. Na filmie widzimy pieszą, która rozmawia przez telefon przytknięty do ucha, zanim wkroczy rozgląda się w prawo i w lewo, upewniając się, że nie jedzie samochód. Zatem telefon przy uchu nie uniemożliwił jej obserwacji drogi. Przeszła bezpiecznie.

Co innego, gdyby patrzyła w ekran i np. pisała wiadomość. Wówczas nie mogłaby obserwować drogi. I wówczas byłoby to wykroczeniem.

Czy warto rozmawiać? Nie! Bo rozpraszasz uwagę

Skoro można iść z telefonem przy uchu jako pieszy i nadal dobrze obserwować drogę, to czy warto to robić? Odpowiedź brzmi: nie. Tak samo, jak kierowca samochodu – nie należy prowadzić rozmów przez telefon (niezależnie od tego, czy korzysta się z zestawów głośnomówiących). Badania naukowe dowiodły bowiem, że rozmowa z kimś, kogo nie ma obok nas, angażuje człowieka w taki sposób, że poważnie rozprasza jego uwagę. Tymczasem prowadzenie pojazdu czy przekraczanie jezdni jako pieszy powinno być przeprowadzone tak, byśmy całą uwagę mogli poświęcić na tę czynność. Tak jest po prostu bezpieczniej.

Co mogła nie tak zrobić piesza na filmie?

Do pieszej z tego filmu można by mieć inne pretensje. Być może przekracza jezdnię w odległości mniejszej niż 100 m od przejścia dla pieszych, które widoczne jest w tle (ale nie sposób tego stwierdzić oglądając film). Takie przekraczanie jezdni jest zabronione.

Zabronione jest także w polskim prawie wchodzenie na jezdnię „spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi’. Znów jednak pojawia się wątpliwość, czy w przypadku samochodów osobowych, ponad którymi piesza widzi sytuację na drodze – i rozgląda się przed wkroczeniem na drugi pas ruchu – zachodzi właśnie to wykroczenie.

luz