Connect with us

Filmy

Czy to było wymuszenie pierwszeństwa? Kierowcy w sieci podzieleni

Opublikowano

-

Ten film podzielił kierowców w Internecie. Jedni widzą tu nieustąpienie pierwszeństwa, inni – poganianie prawidłowo jadącego kierowcy. Czy policja zatrzymała właściwego kierowcę?

Użytkownik Twittera „Bandyta z kamerką” wzbudził dużą dyskusję umieszczając nagranie z tą sytuacja drogową. Jeden kierowca dojeżdża do sygnalizacji świetlnej, gdy inny kierowca włącz się w tym miejscu (prawdopodobnie) do ruchu wyjeżdżając z parkingu. Ten, który wyjechał na główną drogę, jedzie z perspektywy kierowcy z pierwszeństwem bardzo wolno, wręcz zwalnia. Zmusza to kierowcę do hamowania – przy okazji, swoje rozdrażnienie wyraża naciśnięciem klaksonu. Po chwili policjanci zatrzymują tego, który wyjechał na główną drogę.

 

Komentujący w sieci to nagranie podzielili się na tych, którzy uważają, że słusznie został ukarany kierowca skody, który włączył się do ruchu i zwolnił. Inni wskazują, że nagrywający nie pokazuje prędkości, z którą się poruszał i to on mógł jechać za szybko, a gdyby jechał poprawnie, to w całej sytuacji nie doszło by do niczego groźnego.

Jeszcze inni wskazują, że gdyby kierowcy zachowali się wobec siebie kulturalnie, ta sytuacja nie musiała wywołać żadnego napięcia.

Ekspert: policja mogłaby ukarać obu kierowców

– W mojej ocenie nie popisał się przede wszystkim policjant, bo na podstawie filmiku można wskazać co najmniej dwa wykroczenie popełnione przez kierujących: jeden prawdopodobnie nie zastosował się do sygnału S-2 a nagrywający używał bezzasadnie sygnałów dźwiękowych i świetlnych – komentuje nagranie Filip Grega, instruktor nauki jazdy, twórca projektu „Prawko+”. –  Z filmu trudno ocenić prędkość pojazdu nagrywającego – o dziwo nie ma jej na ekranie – co miałoby kluczowe znaczenie dla oceny, czy doszło do nieustąpienia pierwszeństwa. Przypomnę, że definicja dość enigmatycznie określa, iż nieustąpienie pierwszeństwa zachodzi gdy wpływ na prędkość pojazdu jest „znaczący”. Ocena wymaga głębszej analizy – zaznacza.

luz