Connect with us

Filmy

Dramatyczne nagranie z Kraśnika. Piesza uderzona na pasach

Opublikowano

-

Kierowca w Kraśniku wjechał w kobietę, która była już za połową przejścia. Nie obserwował dobrze drogi, a część widoku zasłonił mu skręcający bus

Do tego wypadku doszło wczoraj w Kraśniku około godziny 14. Na ulicy Słowackiego 45-letnia kobieta przechodziła przez przejście. Jak widać na opublikowanym przez policję nagraniu, sytuacja rozegrała się na skrzyżowaniu. Do przejścia dojeżdżał wówczas 55-letni kierowca osobowego volkswagena. Powinien zobaczyć pieszą, gdy wchodziła na przejście na przeciwny pas ruchu. Widocznie nie obserwował jednak należycie drogi i jej otoczenia. Potem, na skrzyżowanie wyjechał bus, który częściowo zasłonił kierowcy volkswagena przejście. Ten jednak nie zwolnił – choć nie widział, co dzieje się na połowie przejścia, jechał tak, że gdy zobaczył pieszą na swoim pasie, nie zareagował. Piesza z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala.

Kierowca musi obserwować drogę i zobaczyć pieszego zanim tej wejdzie na pasy

Przy tej okazji należy wciąż przypominać kierowcom, że od dwóch lat zbliżając się do przejścia dla pieszych muszą na tyle zwolnić, by móc obserwować nie tylko jezdnię, ale i otoczenie drogi. Powinno bowiem przygotować się do ustąpienia pieszemu, zanim ten postawi stopę na pasach.

Piesi przechodzący przez przejście w Polsce powinni przez cały czas przebywania na jezdni zachować czujność – obserwować kierowców i upewniać się, że ci ich dostrzegli i zamierzają zachować się zgodnie z prawem.

„Dostosujmy prędkość do panujących warunków na drodze, bądźmy czujni aby nigdy nie zaskoczyła nas żadna nieprzewidziana sytuacja, obserwujmy otoczenie. Jako piesi zawsze upewniajmy się dodatkowo czy nie zagraża nam niebezpieczeństwo, mimo pierwszeństwa na przejściu dla pieszych dla własnego bezpieczeństwa ciągle rozglądajmy się na boki, abyśmy mogli odpowiednio w porę zareagować w razie nieprzewidzianego zagrożenia. Jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego na przejściu czy też jako kierowcy jadąc samochodem nie korzystajmy z telefonów lub innych urządzeń utrudniających obserwację otoczenia, w czasie jesienno-ziowej aury korzystajmy z odblasków, nośmy jasne ubrania, w trakcie przechodzenia na drugą stronę odsłońmy kaptur lub inne nakrycie głowy jeżeli utrudnia nam obserwację” – napisali policjanci z Kraśnika.

ai