Skrzyżowanie w Cieszynie jasno wskazuje przebieg drogi z pierwszeństwem i dwóch podporządkowanych. To dlaczego kierowca wjeżdżający z prawej nie miał pierwszeństwa? Czy to dobra decyzja policji? I czy to dobra organizacja ruchu?
Zaskakująca sytuacja drogowa w Cieszynie na skrzyżowaniu ulic Bednarskiej i Zamkowej. Na skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym wjechał kierowca z ulicy Bednarskiej – czyli z drogi podporządkowanej. Następnie wjechał tam kierowca z drugiej drogi podporządkowanej, z prawej strony pierwszego kierowcy. Doszło do kolizji. Kierowca opla otrzymał 1020 zł mandatu. „Policjant uznał, że już wyjechałem na drogę ktora ma pierwszeństwo” – napisał.
Czy znaki mają znaczenie?
Takie rozstrzygnięcie policji musi zastanawiać. Dlaczego? Bo dojeżdżając do skrzyżowania, kierowca, z którego pojazdu pochodzi nagranie, miał przed sobą znak informujący go o przebiegu drogi z pierwszeństwem łamanym. Z tego znaku płynie istotna informacja – kierowca opla znajdował się w równorzędnej z nim sytuacji.

Kierowca wjeżdżający z ulicy Bednarskiej jest uprzedzony znakiem pionowym, że wjeżdżający z drugiej podporządkowanej są z jego prawej strony Źródło: Google Maps

Przebieg ruchu pojazdów, które na skrzyżowanie wjechały z dwóch podporządkowanych dróg Źródło: Google Maps
W takiej sytuacji pierwszeństwo na skrzyżowaniu określa podstawowa definicja skrzyżowania zawarta w artykule 25 Prawa o ruchu drogowym, która mówi, że „Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony (…)”.
Jeśli kierowca opla astry dobrze zrozumiał policjantów i tłumaczyli mu oni, że kierowca z rejestratorem znajdował się już na drodze z pierwszeństwem, to wskazywałoby na fatalną organizację ruchu w tym miejscu. Bowiem tak rozciągnięte skrzyżowanie w zasadzie przeczy oznakowaniu, które mijają kierowcy wjeżdżający tam z ulicy Bednarskiej. Zawsze zdążą „być już na drodze z pierwszeństwem”, gdy z ich prawej strony ktoś będzie też zamierzał wjechać na skrzyżowanie. Zarządca ruchu powinien pomyśleć tam o szybkiej zmianie.
luz