Connect with us

Filmy

Fatalne zachowanie kierowcy. Skręcał i wjechał w rowerzystę

Opublikowano

-

Pod Wrześnią kierowca skręcał na myjnię i wjechał w rowerzystę. Wielu tak, jak on, nie pamięta o tej zasadzie prawa ruchu drogowego

Do sieci trafiło nagranie wypadku, do którego doszło 20 marca ubiegłego roku. W miejscowości Przyborki kierowca osobowego samochodu skręcał w prawo i nie zwrócił uwagi na prawidłowo jadącego na wprost rowerzystę, któremu przecinał drogę. Uderzył w niego.

Zasada przy skręcie w drogę poprzeczną – co kierowcy nakazuje prawo?

Warto przy tej okazji odświeżyć sobie dwie zasady. Jedną z nich zapisano w art. 26 Prawa o ruchu drogowym, który określa zachowania kierowców wobec pieszych.

Ten artykuł zawiera następujący nakaz: „Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża”.

Tak samo kierowca musi zachować się wobec rowerzystów, hulajnogistów i osób używających urządzeń transportu osobistego. Nakazuje to z kolei art. 27 Prawa o ruchu drogowym:

„Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jadącym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla pieszych i rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić”.

ai