Connect with us

Filmy

Jeden miał STOP, drugi „ustąp pierwszeństwa”. Kto więc zawinił?

Opublikowano

-

Na skrzyżowaniu w Rybniku zderzyli się dwaj kierowcy. Obaj dojeżdżali drogami podporządkowanymi. Stały na nich różne znaki. Czy to one rozstrzygały o pierwszeństwie przejazdu?

Do tej kolizji doszło kilka dni temu w Rybniku. Dwaj kierowcy dojeżdżający do drogi z pierwszeństwem, zderzyli się na skrzyżowaniu. Który z nich zawinił?

Znak STOP a znak A-7

Przebieg drogi wskazuje, że droga z pierwszeństwem prowadzi po łuku. Obaj kierowcy, którzy brali udział w kolizji, dojechali więc do skrzyżowania drogami podporządkowanymi. Kierowca białego BMW dojechał drogą, na której miał znak A-7. Zaś kierowca ciemnego opla dojechał drogą, na której miał znak STOP.

By odpowiedzieć, który z nich w tej sytuacji miał pierwszeństwo, należy przypomnieć definicje prawne obu znaków:

Znak A-7 „ustąp pierwszeństwa” ostrzega o skrzyżowaniu z drogą z pierwszeństwem. Znak A-7 znajdujący się w obrębie skrzyżowania dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został umieszczony.

Znak B-20 „stop” oznacza:
1) zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem,
2) obowiązek ustąpienia pierwszeństwa kierującym poruszającym się tą drogą.

Obie definicje znaków mówią więc o nakazie ustąpienia pierwszeństwa pojazdom poruszającym się drogą. z pierwszeństwem. Z tym wyjątkiem, że znak STOP dodatkowo nakazuje także zatrzymanie przed wjazdem na drogę z pierwszeństwem.

Znaki te nie mają żadnej hierarchii w odniesieniu do siebie. Zatem w takich sytuacjach obowiązuje reguła prawej ręki. Ta opisana została w art. 25 Prawa o ruchu drogowym w wyjaśnieniu zachowania na skrzyżowaniach:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.

Zatem na filmie z Rybnika nieprawidłowo zachował się kierowca ciemnego opla. Zanim na skrzyżowaniu powinien ustąpić nie tylko jadącym drogą z pierwszeństwem, ale też kierowcy białego BMW, który w równorzędnej sytuacji wjeżdżał na skrzyżwanie z jego prawej strony.

bz