Connect with us

Filmy

Jeden zawracał, drugi wjeżdżał na skrzyżowanie. Kto miał pierwszeństwo?

Opublikowano

-

W Bielsku-Białej jeden z kierowców nie wiedział, jak się zachować na skrzyżowaniu. Wyjaśniamy

Kanał „Bielskie Drogi” zamieścił na YouTube nagranie sytuacji na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego z Wyzwolenia w Bielsku-Białej. Nagrywający kierowca jedzie ulicą Piłsudskiego i postanawia na skrzyżowaniu zawrócić. Drugi kierowca wjeżdża na skrzyżowanie z ul. Wyzwolenia i uznaje, że może przejechać pierwszy.

Kto miał rację?

Żeby zrozumieć, kto miał rację w tej sytuacji, najpierw należy przeanalizować drogę nagrywającego. Jedzie on pasem do skrętu w lewo. Czy może zawrócić? Tak – gdyż na tym skrzyżowaniu jest zwykła sygnalizacja, a nie kierunkowa. Gdyby miał zieloną strzałkę w lewo – nie mógłby zawrócić. Ma jednak po prostu zielone światło, więc może taki manewr przeprowadzić.

Kierowca opla insigni, który wjechał na skrzyżowanie i przejechał przed nagrywającym skręcał w prawo warunkowo – dla swojego kierunku miał zieloną strzałkę pozwalającą jedynie na warunkowy skręt w prawo. A to oznacza, że kierowca ten może wjechać na skrzyżowanie, nie utrudniając ruchu wszystkim innym pojazdom – w tym także pojazdowi zawracającemu na tej ulicy.

bz