Connect with us

Filmy

Jeśli kierowca nie umie wyjechać z parkingu, czy powinien poruszać się po drogach?

Opublikowano

-

Starsza pani na parkingu w Szczecinie nie zdołała wyjechać tyłem z miejsca parkingowego. To może zwiastować poważny problem

Ktoś – tak, jak my oglądający ten film – nie mógł dać wiary, co wyprawia kierująca na jednym ze szczecińskich osiedli. Pani wielokrotnie podejmowała próbę wyjazdu tyłem z miejsca parkingowego i nie podołała. Jak ujawnił w sieci autor nagrania była to starsza wiekiem kierująca, która ostatecznie „rezygnowała z wyjazdu, zamknęła auto i poszła”.

Żarty na bok, to poważny problem

Oczywiście, można natrząsać się w Internecie z nieudolności tej kierujące. Można żartować, że w końcu znamy pełną przyczynę tego, iż kobiety powodują mniej wypadków drogowych – po prostu rzadziej udaje im si wyjechać z parkingu i włączyć do ruchu.

Jednak film obrazuje poważny problem. I może on być dwojaki. Po pierwsze, jeśli starsza pani uzyskała prawo jazdy relatywnie niedawno, to nagranie ze Szczecina może być kolejnym dowodem na całkowicie zwichrowany system szkolenia i egzaminowania w Polsce. Kierowca mający takie problemy z podstawowymi manewrami, nie powinien móc otrzymać uprawnień do kierowania – dla własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych użytkowników ruchu drogowego.

Jeśli starsza pani prawo jazdy ma od dekad, to pochylić należy się nad innego rodzaju problemem, który został już dostrzeżony nawet na poziomie Unii Europejskiej. W starzejącym się społeczeństwie będziemy mieli także starzejącą się populację kierowców. Z wiekiem percepcja wzrokowa i przestrzenna u ludzi się pogarsza. Dlatego należy pomagać starszym kierowcom zrozumieć swoje mankamenty i w skrajnych przypadkach – a taki mógł być przypadek ze Szczecina – podejmować decyzję o rezygnacji z dalsze