Connect with us

Filmy

Kierowca BMW zajechał drogę ciężarówce. Jednak to ten drugi dostał mandat. Niesłusznie?

Opublikowano

-

Kolizja na autostradzie A4 zakończyła się dla kierowcy ciężarówki mandatem 2 tys. zł. Dopiero potem wypłynął film ze zdarzenia, na którym widać, jak kierowca osobowego BMW zajeżdżą drogę i hamuje. Czy jednak film dowodzi jednocześnie, że kierowca ciężarówki zachował się poprawnie?

Do tej kolizji doszło 20 stycznia na autostradzie A4. Kierowca samochodu ciężarowego najechał na tył osobowego BMW. Został ukarany mandatem w kwocie 2 tys. zł i 10 punktami karnymi.

Później jednak do Internetu trafił film z tego zdarzenia, który zarejestrował inny kierowca. Ukarany kierowca ciężarówki na podstawie nagrania dowodzi, że niesłusznie został ukarany. Opisał to tak:

„Po zakończonym manewrze wyprzedzenia ciężarówki zjechałem na prawy pas autostrady ze mną zrównał się Pan jadący „BMW X7″ i zaczął trąbić i pokazywać środkowy palec popukałem palcem w głowę pokazując mu a on zajechał mi drogę i za hamował uderzyłem w niego zjechaliśmy wszyscy na pobocze ze mną zjechał kierowca którego wyprzedzałem i jeszcze jeden Pan z osobówki zostawili kontakt do siebie aby zostać za świadków po mojej stronie gdyż wszystko widzieli i pojechali po przybyciu policji (1 Pan policjant) stwierdził że wniosek do sądu aż tu nagle przyjechało 2 innych kolejnym radiowozem i obrazu do mnie z pretensjami ze to moja wina ze nie zachowałem odległości ze ITD będą wzywać i będę miał gorzej przesrane niż już mam i że 3 tysiące mandatu a jak jeszcze będę bez sensu gadał to mi prawko zabierze tu i teraz ja się trochę wystraszyłem bo Scania którą śmigam ma już swoje lata 2014r. i zgodziłem się na mandat podpisując go i przyjmując w kwocie 2000 zł i 10 punktów karnych gdyż nie miałem jak udowodnić ze Pan z bmw x7 mnie chamsko wyhamował ale ze ja nie zdążyłem i uderzyłem w niego nie miałem jak tego udowodnić dzisiaj t.j poniedziałek Pan świadek z osobówki, który też się zatrzymał wysłał mi film na którym widać jak Pan z bmw hamuje przede mną i uderzam w niego czy mogę coś z tym zrobić i czy możecie mi pomóc? Pozdrawiam Łukasz”

Mandat powinni dostać obaj. Dlaczego?

Film rzeczywiście pokazuje, iż kierowca osobowego BMW po manewrze wyprzedzania zjechał przed ciężarówkę na prawy pas i zahamował. W kontekście zeznań kierowcy ciężarówki (pamiętajmy jednak, że to tylko zdanie jednego z uczestników zajścia) trudno odczytać to inaczej, niż próbę odegrania się na drodze. I za takie spowalnianie ruchu bez potrzeby kierowca BMW powinien odpowiedzieć.

Jednocześnie film podważa twierdzenie kierowcy ciężarówki o tym, że „nie zdążył” zahamować po zajechaniu mu drogi. Widać wyraźnie, że BMW nie hamuje nagle i do końca. Po przyhamowaniu światła stop samochodu osobowego dalej nie palą się dłuższą chwilę. Kierowca ciężarówki mógł więc prawdopodobnie podjąć manewr hamowania i uniknąć najechania. Dlaczego więc tego nie zrobił? Czy nie skłoniły go do tego te same emocje, które odczuwał kierowca BMW po kłótni na drodze?

ai