Connect with us

Filmy

Kierowca ciężarówki zmienił pas. Nie zauważył samochodu osobowego

Opublikowano

-

Na nagraniu z autostrady A2 widać, jak można doprowadzić do kolizji. Widać też dobrze, jak ważnym jest zachowywanie bezpiecznego odstępu

Jeden z kierowców pokazał na YouTube nagranie z autostrady A2. Do niebezpiecznej kolizji doprowadził tam kierowca samochodu ciężarowego. Zmieniał pas ruchu i najechał znajdujący się tam samochód osobowy. Toyota corolla po uderzeniu wpadła w poślizg i przejechała na sąsiedni pas ruchu, a potem uderzyła w bariery drogowe.

Warto zwrócić uwagę, jak ważne jest zachowanie bezpiecznego odstępu na drodze. Kierujący, który nagrał kolizję, bez problemu zdołał się zatrzymać. I nie doszło do karambolu. Choć tak już nie zachował się kierowca lawety, który podczas kolizji przemknął do przodu między ciężarówką a uderzonym autem osobowym.

Prawne obowiązki przy zmianie pasa ruchu

Kierowca samochodu ciężarowego postąpił niezgodnie z Prawem o ruchu drogowym. Ono mówi wyraźnie, jakie obowiązki ma ten, który chce zmienić pas ruchu na drodze.

Art. 22. [Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu; zakazy zawracania; jazda na suwak]

1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.
(…)
4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, z wyjątkiem ust. 4a i 4b, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony.

ai