Connect with us

Filmy

Kierowca przed przejściem był ostrożny. Szofer ciężarówki nie zrozumiał. I nie tylko on

Opublikowano

-

Ten film i komentarze do niego na Facebooku przerażają – tysiące polskich kierowców wciąż nie rozumie, jak należy zachować się przed przejściem dla pieszych. Zwolnienie przed nim uważają za „tamowanie ruchu”. Tak, jak kierowca ciężarówki, który rozzłoszczony trąbił na prawidłowo zachowującego się w osobówce

Kierowcy w Polsce nie tylko denerwują się, że muszą być ostrożni w okolicach przejść dla pieszych. Część z nich do tego stopnia nie rozumie przepisów, że zwalnianie przed przejściem – gdy widać pieszego, który może tam wejść – uważają nie tylko za zbędne ale wręcz w ich mniemaniu „niezgodne z prawem” tamowanie ruchu.

To nagranie obrazuje to w pełni. Widać na nim kierowcę osobowego volkswagena, który poprawnie zachowuje się dojeżdżając do przejścia dla pieszych w obszarze zabudowanym. Dostrzega pieszego, który jest kilka kroków od pasów i zmierza w ich kierunku. Pieszy tuż przed przejściem jest zasłonięty przez słup latarni, więc kierowca osobówki zwalnia – by przekonać się, czy pieszy tylko przechodzi, czy zamierza wejść na „zebrę”.

Zachowanie – idealne. Taką właśnie ostrożność narzuca polskie prawo. Ma sens. Dzięki takiemu zachowaniu obie strony na przejściu mają szanse dostrzec swoje intencje.

Niestety, jadący za osobówką kierowca ciężarówki – z którego kabiny pochodzi nagranie – zupełnie nie rozumie tego, jak powinien poruszać się po drogach. Trąbi na kierowcę samochodu osobowego. Bo nie podoba mu się, że zwolnił w sytuacji, gdy pieszy ostatecznie nie chciał wejść na pasy. Kierowca samochodu ciężarowego popełnił wykroczenie – w sposób nieuzasadniony użył sygnału dźwiękowego w obszarze zabudowanym. Powinien za to zostać ukarany mandatem.

Na Facebooku pod tym filmem pojawiły się setki komentarzy – także wielu kierowców ciężarówek – którzy rozumują dokładnie tak samo źle, jak autor nagrania. Uważają, że zwolnienie przed przejściem dla pieszych było niezasadne, że to „tamowanie ruchu”.

ai