Connect with us

Filmy

Kierowcom, którzy ustępują pieszym, zagrażają najmocniej inni kierowcy

Opublikowano

-

Poprawne zachowanie przed przejściami dla pieszych bywa zaskoczeniem dla niektórych kierowców. I to nie jedyne dla nich zaskoczenie – nie wiedzą też, co oznacza „bezpieczny odstęp”

Po dwóch latach od zmiany prawa ws. pierwszeństwa pieszych, wielu kierowców zaczęło jeździć bezpieczniej w okolicach przejść dla pieszych. Efekt od razu stał się widoczny – liczba pieszych ginących na „zebrach” spadła w Polsce o ok. 30 proc.

Oczywiście nie do wszystkich prowadzących dotarło jeszcze, że dojeżdżając do przejścia powinni zwolnić, obserwować jego okolicę i dostrzec pieszego,  który zamierza wejść na przejście zanim tam się znajdzie.

Są przypadki, gdy ta ignorancja łączy się z inną – to kierowcy, którzy nie rozumieją także, co oznacza trzymywanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu. Taką sytuację nagrano niedawno w miejscowości Krasocin. Kierowca jednośladu zobaczył pieszą zamierzającą wejść na przejście – zatrzymał się przed pasami, by umożliwić jej przekroczenie jezdni. Niestety, padł ofiarą kierowcy dostawczaka, który nie obserwował drogi i nie utrzymywał bezpiecznego odstępu.

 

Do podobnego zdarzenia doszło kilka dni temu w Wałbrzychu. Mimo nieprawidłowo zaparkowanego samochodu, który zasłaniał przejście dla pieszych, kierowca dostrzegł pieszą, która już znajdowała się na „zebrze” i zatrzymał się, by zgodnie z prawem ustąpić jej pierwszeństwa. Niestety, kierowca za nim ani nie obserwował drogi, ani nie utrzymywał poprawnego odstępu i doszło do kolizji. Autor nagrania napisał, że policja uznała winnym kierowcę, który najechał na zatrzymujący się przed pieszą pojazd. Wymierzyła mu karę 1500 zł grzywny i 15 punktów karnych. Z polisy sprawcy pokryte zostaną też naprawy w pojeździe poszkodowanego.

ai