Connect with us

Filmy

Kolizja z żoną policjanta. Jak w Radomiu próbowano obwinić niewinnego kierowcę autobusu

Opublikowano

-

Kobieta ruszająca spod Komendy Miejskiej Policji w Radomiu uderza w miejski autobus. Sprawa prosta. Nagle jednak zaczyna się komplikować. Policjanci wmawiają kierowcy autokaru, że jest winny – mimo nagrania dokumentującego zajście. Kierującą osobówką okazuje się żona jednego z nich. Po pytaniach brd24.pl policja nagle zmienia wersję i uważa, że jeszcze nie wie, kto zawinił

Piątkowy poranek 21 października w Radomiu. Pan Jarosław, kierowca miejskiego autobusu jedzie trasą wiodącą m.in. ulicą Traugutta. Gdy na wysokości miejscowej komendy policji zmienia pas na prawy, spod komendy odjeżdża kobieta w czarnym SUV-ie. Włącza się do ruchu tak, że zderza się z autobusem.

Kobieta za kierownicą okazuje się żoną policjanta, tuż przed wyjechaniem spod komendy zamieniła się z nim za kierownicą. Nic jeszcze jednak nie zapowiada problemów. Pada propozycja spisania oświadczenia. – Jednak mój dyspozytor nakazał wezwanie policji – opowiada brd24.pl pan Jarosław. – I wtedy sprawy zaczęły się komplikować.

Szybko okazało się, że kolizję zarejestrowały kamery umieszczone na budynku Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. – Policjanci z tej samej komendy, na której pracuje mąż pani, która we mnie wjechała, pokazali mi to nagranie. Widać na nim, że pani włączała się do ruchu. Sprawa dla mnie była oczywista. No i zdębiałem, bo funkcjonariusze zaczęli się upierać, że to ja jestem sprawcą – opowiada kierowca autobusu. – Powiedziałem, że nie przyjmę mandatu. Stwierdzili, że w takim razie sprawa zostanie skierowana do sądu.

Pan Jarosław na szczęście dla siebie zarejestrował rozmowę z policjantami i sfilmował nagranie kolizji, które mu odtwarzali w radomskiej komendzie.

Eksperci nie mają wątpliwości, kto zawinił

Obejrzeliśmy film z kolizji. Widać na nim włączającą się do ruchu czarnym samochodem osobowym, kierowca autokaru nie popełnia tam żadnego błędu.

Pokazaliśmy też to nagranie ekspertom ruchu drogowego. – Widzę tu prostą i oczywistą rzecz – kierowca ciemnego pojazdu włącza się do ruchu, więc zgodnie z art. 17 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić wszystkim uczestnikom ruchu – komentuje film z kolizji Mariusz Sztal z firmy szkoleniowej IntroHL, były egzaminator na prawo jazdy w WORD Warszawa. – Tymczasem ten kierujący nie uwzględnia tego, co dzieje się na jezdni, na którą się włącza i tym samym doprowadza do kontaktu między pojazdami.

Zdaniem Sztala kierowca autobusu nawet nie miał szans zareagować. – W momencie decyzji o swoim manewrze zmiany pasa, ma ten sąsiedni pas pusty. Przecież kontakt między samochodami odbywa się na wysokości tylnej osi. To kilkanaście metrów od siedzenia kierowcy autobusu. Nawet, gdyby chciał coś zrobić, wykonać jakiś manewr obronny, to po prostu nie miał możliwości zareagować – tłumaczy.

Policja nagle zmienia zdanie i już nie wie, kto winny

Postanowiliśmy więc w tej sprawie skierować pytania do Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Zapytaliśmy, jaka jest podstawa prawna twierdzenia policjantów, że za tę kolizję odpowiada kierowca autobusu. Zapytaliśmy też, czy wpływ na ocenę tego zdarzenia mógł mieć fakt, że w kolizji uczestniczyła żona jednego z funkcjonariuszy. Na to drugie pytanie odpowiedzi nie dostajemy.

„Mogę potwierdzić tylko tyle, że do opisanego zdarzenia faktycznie doszło. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego na miejscu wykonali czynności w związku z zaistniałą kolizją, m.in. zabezpieczyli monitoring, który zarejestrował tę sytuację. Ze względu m.in. na brak możliwości odtworzenia nagrania na miejscu zdarzenia funkcjonariusze nie rozstrzygnęli o winie kogokolwiek, a całość dokumentacji została przekazana do Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, gdzie prowadzone są czynności wyjaśniające, zmierzające do ustalenia sprawcy tej kolizji. Odpowiadając na Pana pytania, funkcjonariusze nie wskazali dotychczas, kto zawinił w tej sytuacji” – odpisał nam sierż. szt. Kamil Warda z KMP Radom.

To zaskakująca odpowiedź, bo policjanci widzieli nagranie kolizji. – No przecież na komendzie sami mi puszczali to, co zapisał monitoring. To ten sam film, który przekazałem Waszej redakcji. To jak teraz mogą twierdzić, że po zdarzeniu nikt nie widział jeszcze nagrania? – dziwi się pan Jarosław.

Sprawę będziemy monitorować. I gdy policjanci już się namyślą, kto ich zdaniem złamał prawo i doprowadził do kolizji, poinformujemy o tym na łamach brd24.pl

Łukasz Zboralski