Connect with us

Filmy

Mgła, ciągnik rolniczy i kierowca busa. Czy mógł wyprzedzać?

Opublikowano

-

Wyprzedzanie we mgle jest manewrem ryzykownym, ale dozwolonym – pod pewnymi warunkami

Kierowca ciężarówki nagrał niebezpieczną sytuację na wąskiej drodze. Warunki były trudne – mgła ograniczała widoczność do ok. 20-40 m. W pewnym momencie w tej mgle ukazał się kierowca busa, który zjechał na przeciwny pas, bo wyprzedzał ciągnik rolniczy jadący jego pasem ruchu.

Podczas wyprzedzania we mgle musisz trąbić!

Tam, gdzie wyprzedzanie nie jest zakazane – tak jak na drodze widocznej na nagraniu – można wyprzedzać lub omijać także w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Dobrym przykładem jest właśnie jazda za pojazdem poruszającym się powoli, takim jak ciągnik rolniczy (bo wyprzedzanie innych samochodów, jadących z odpowiednią jak na te warunki prędkością, byłaby manewrem bezsensownym).

Trzeba jednak w takim wypadku zachować szczególną ostrożność. Prawo nakłada wówczas na nas – o czym pewnie niewielu kierowców pamięta –  konkretny dodatkowy obowiązek „poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania” (art. 30, pkt 1., ust. a Prawa o ruchu drogowym).

Nagranie kierowcy ciężarówki nie posiada dźwięku – nie można ustalić, czy wyprzedzający we mgle kierowca dostawczaka dawał sygnały dźwiękowe.

bz