Connect with us

Filmy

Nastolatek wszedł na czerwonym. Miał kaptur i telefon. Niedawno zginęła na tym przejściu kobieta

Opublikowano

-

Dolnośląska policja opublikowała nagranie z Lubina, na który widać, jak młody człowiek zajęty telefonem nawet nie zauważył, że przechodzi przez jezdnię mimo czerwonego światła. To wstrząsające, bo właśnie na tym przejściu kilka miesięcy temu zginęła kobieta, która też weszła na czerwonym świetle

W 2022 r. piesi wchodzący na czerwonym świetle na jezdnię spowodowali 96 wypadków, w których zginęło 7 osób, a 91 zostało rannych. To oczywiście wielokrotnie mniejsze liczby niż te dotyczące wypadków powodowanych przez kierowców na przejściach, którzy pieszym nie ustępują – w ubiegłym roku kierowcy spowodowali 2229 takich wypadków, w których zginęło 129 osób, a 2170 odniosło obrażenia. Nie znaczy to jednak, że nie należy przestrzegać także pieszych przed wadliwym zachowaniem.

Taką przestrogę opublikowali dolnośląscy policjanci. Pokazali film z Lubina. Widać na nim, jak młody człowiek w kapturze, zajęty rozmową telefoniczną wszedł na pasy mimo czerwonego światła. Na szczęście pomyśleli za niego kierowcy. Na nagraniu widać, że dopiero inny pieszy, na wysepce rozdzielającej przejścia, zdejmuje kaptur młodemu człowiekowi i pokazuje mu, co naprawdę zrobił. Ma do niego wyraźne pretensje, że tak naraził swoje życie.

Zachowanie nastolatka jest tym bardziej wstrząsające, że – jak przypomniała w komunikacie policja – właśnie na tym przejściu w Lubinie kilka miesięcy temu zginęła piesza, która weszła na pasy mimo czerwonego światła.

„Obowiązkiem pieszego jest wzmożona czujność oraz zwiększona obserwacja otoczenia. Przed wejściem na drogę pieszy zobowiązany jest do upewnienia się, czy nie nadjeżdża pojazd” – przypominają policjanci. I dodają: „Jeśli na przejściu dla pieszych występuje sygnalizacja świetlna, to pieszy ma obowiązek stosować się do sygnałów świetlnych, które pokazuje sygnalizator. Rodzicu! Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i swojego dziecka! Uświadamiaj, jak ważna jest obserwacja otoczenia, kiedy znajdujemy się na drodze!!!”

bz