Connect with us

Filmy

„Nie zauważyłem dzieci!”. Zasłonił mu je kierowca, który parkował przy przejściu

Opublikowano

-

Kierowca, który zaparkował nieprawidłowo przy przejściu dla pieszych zasłonił jadącemu drogą dzieci, które chciały wejść na „zebrę”

Ten film otrzymaliśmy od czytelnika brd24.pl. Pokazuje sytuację na drodze w Zabierzowie pod Krakowem, zarejestrowaną wczoraj rano.

„Materiał przedstawia, co może się stać w sytuacji, gdy ktoś sobie zaparkuje >>tylko na chwilę<< na chodniku, jak widać po to, żeby sprawdzić poziom oleju lub płynu chłodniczego. Przez kierowcę nissana nie zauważyłem dwójki dzieci wchodzących na przejście dla pieszych” – napisał nasz czytelnik. – „Jak oglądam to teraz, to wydaje mi się, że mogłem zareagować lepiej, niemniej przez tego geniusza czasu na reakcję miałem bardzo niewiele” – dodał.

Zatrzymywanie się i parkowanie przed przejściem – co mówi prawo?

Prawo o ruchu drogowym wyraźnie zakazuje nie tylko postoju, ale nawet zatrzymania samochodu w zbyt bliskiej odległości od przejścia dla pieszych. Mówi o tym art. 49 ust. pkt. 1 ust. 3:

„Zabrania się zatrzymania pojazdu na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem”.

ai