Connect with us

Filmy

Piesza na pasach wyhamowała karetkę. Nie słyszała przez telefon?

Opublikowano

-

W Internecie pojawił się film, na którym karetka jadąca na sygnale musiała zatrzymać się przed pieszą na pasach. Większość kierowców uważa, że piesza złamała prawo, bo rozmawiała przez telefon i nie słyszała ambulansu

Wiele emocji wzbudza w sieci film z Katowic. To – jak wynika z opisu na YouTube – sytuacja, do której doszło na skrzyżowaniu ulic Bronowskiej i Kościuszki.

Na nagraniu – z perspektywy kierowcy karetki – widać, że ambulans jedzie przez miasto na sygnałach. Dojeżdża do skrzyżowania, gdzie dla jego kierunku pali się czerwone światło. W tym czasie na zielonym przez przejścia  (rozdzielone wyspą) idą piesi. Gdy ambulans dociera do pasów jedna z pieszych jest już w ich połowie i… po prostu przechodzi dalej, a kierowca karetki musi przystanąć, by ją przepuścić.

W opisie filmu pada zarzut, że kobieta najprawdopodobniej nie słyszała ambulansu. Ten zarzut twórczo rozwijają potem komentujący nagranie. Część z nich uważa nawet, że to przykład zakazanego użycia telefonu na przejściu dla pieszych. I trudno takim komentarzom nie przyznać racji.

Kierowca ambulansu jadąc na sygnałach mogąc – warunkowo – łamać pewne przepisy drogowe np. przejechać na czerwonym świetle, musi zachować szczególną ostrożność. I w tym przypadku ją zachował. Zobaczył, że kobieta nie zamierza się zatrzymać, więc zatrzymał się on.

Jednak piesza złamała przepisy art. 9 Prawa o ruchu drogowym. Nakazują one każdemu użytkownikowi ruchu drogowego – a więc nie tylko, jak się niektórym wydaje, wyłącznie kierowcom – ułatwienie przejazdu „pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się„.

Piesza powinna usłyszeć sygnały i zobaczyć sygnały świetlne dużo wcześniej, zanim weszła na przejście. Wystarczyło, by przepuściła karetkę i spokojnie mogła by przejść.

Wydaje się, że jednocześnie, że to dobry przykład na zabronione od 1 czerwca używanie urządzenia elektronicznego podczas przechodzenia przez przejście w taki sposób, że utrudnia to obserwację drogi. Z jakiegoś powodu przecież piesza nie usłyszała ani nie zobaczyła pojazdu uprzywilejowanego.

ai