Connect with us

Filmy

Piesza na przejściu gapiła się w telefon tak, że wywróciła się o krawężnik

Opublikowano

-

Piesi mogą używać telefonów na przejściach. Niedozwolone jest tylko takie ich użycie, które utrudnia właściwą obserwację drogi. Ta piesza dowiodła, że w ogóle nie patrzyła na drogę. Dostała bolesną nauczkę, a powinna jeszcze dostać mandat

Choć istnieje jeszcze wiele mitów na ten temat, to prawo zakazujące pieszym używania telefonów (i innych urządzeń elektronicznych) na przejściach dla pieszych nie jest tak restrykcyjne, jak głosi obiegowa opinia. Tego nie wiedzą nawet policjanci. Udowodnili to niedawno funkcjonariusze z Komisariatu Poznań-Grunwald, którzy na podstawie nagrania pieszego chcieli go ukarać za sam fakt, że miał w dłoni telefon i nagrywał, co robią kierowcy.

Przypomnijmy więc, jak przypomniał to policjantom z Poznania sąd: „przepis ten nie zabrania w sposób bezwzględny korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych, ale tylko takiego korzystania z tych urządzeń, które nie prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni czy przejściu dla pieszych. Warto zwrócić uwagę, że redakcja tego przepisu różni się od ujętego w art. 45 ust. 2 pkt. 1 p.r.d. zakazu korzystania podczas jazdy przez kierującego pojazdem z telefonu wymagającego słuchawki lub mikrofonu w ręku. W tym ostatnim przypadku zakaz ten ma charakter bezwzględny, a zatem do przypisania tego wykroczenia nie ma znaczenia, czy kierujący pojazdem korzystał z telefonu w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni”.

Są jednak sytuacje, w których piesi rzeczywiście nie widzą nic poza małym ekranikiem. I wówczas mandat jak najbardziej się im należy – nie zachowują bowiem podczas przechodzenia szczególnej ostrożności. Dobrym przykładem takiego  zachowania jest nagranie udostępnione w sieci, na którym widać pieszą przechodzącą  przez przejście. Kobieta do tego stopnia pochłonięta była patrzeniem w telefon, że nie zauważyła, iż wchodzi na wyspę rozdzielającą przejścia i potknęła się o krawężnik.

luz