Connect with us

Filmy

Pieszy kontra autobus na przejściu w Gliwicach. Kto według prawa zawinił? To jasne

Opublikowano

-

Policja z Gliwic pokazała nagranie zdarzenia na przejściu dla pieszych. Napisała, że „pieszy uderzył w autobus” i sprawą tego, kto „zawinił bardziej” zajmie się sąd. Tymczasem prawo dość dobrze określa, kto w tej sytuacji na pewno był winny, a kto może ponosić współwinę

10 marca Komenda Miejskiej Policji w Gliwicach zamieściła następujący komunikat: „Dzisiaj rano na oznakowanym przejściu przy rondzie im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gliwicach doszło do dosyć nietypowej kolizji. Pieszy zderzył się z… autobusem komunikacji miejskiej. Kwestię, kto zawinił bardziej, pieszy czy kierowca, rozstrzygnie sąd. Najważniejsze w tej sytuacji jest jednak to, że nastolatkowi nic się nie stało. Choć był o krok od tragedii…”.

Funkcjonariusze dodali, że „ku przestrodze” wszystkich uczestników ruchu drogowego, zamieszczają nagranie, które uchwyciło moment zdarzenia na przejściu.

Sytuacja z Gliwic z takim opisem policji spowodowała zalew wypowiedzi w Internecie, w których ludzie sugerują, że w tej sytuacji całą winę ponosi pieszy nastolatek.

Wiele osób wygłasza taki osąd, bo uznaje, że skoro „pieszy zderzył się z autobusem”, to on zachował się nieprawidłowo. Tymczasem w podobnych sytuacjach np. gdy kierowca jadący drogą z pierwszeństwem wjedzie w bok samochodu kierowcy, który nie ustąpił mu pierwszeństwa, nikt nie miałby wątpliwości, że zawinił ten, który zajechał drogę, a nie ten, który w niego z tego powodu uderzył.

Jak zatem sąd może ocenić kolizję z Gliwic?

Kierowca powinien dostrzec pieszego, który jest jeszcze na chodniku i ustąpić mu zanim ten wejdzie na pasy

Ważną wskazówką dla wszystkich musi być to, jak po zmianie przepisów powinni w okolicy przejść dla pieszych zachowywać się kierowcy. Wielu kierowców nie rozumie jeszcze, że obowiązek ustępowania pieszemu „wchodzącemu” na przejście oznacza, że mają zwolnić przed przejściem, dostrzec osobę, która za chwilę znajdzie się na pasach i przygotować się do ustąpienia jej pierwszeństwa.

Autorytety prawne wypowiadają się w tej sprawie w zasadzie jednym głosem. Prof. Ryszard Stefański, karnista zajmujący się Prawem o ruchu drogowym, autor wielu komentarzy, uznał w swojej interpretacji, że „pieszy wchodzący” to osoba, która jeszcze znajduje się na pewno na chodniku. I na pewno nie jest jedną nogą na zebrze, ani nie jest tylko w fazie przekraczania krawężnika.

„Uwzględniając znaczenie językowe czasownika >>wchodzić<< należy przyjąć, że wchodzącym na przejście dla pieszych jest pieszy znajdujący się poza przejściem, tj. na chodniku lub poboczu, który zaraz wkroczy na przejście. Ma być blisko przejścia dla pieszych; orientacyjnie może wchodzić w grę odległość w granicach do 1,5 m. Poza tym jego zachowanie musi wskazywać, że rzeczywiście przemieszcza się na przejście dla pieszych i za moment znajdzie się na nim, np. wykonuje kroki, by na nie wejść, ale jeszcze nie postawił na nim nogi”  – pisze prof. Stefański w swojej analizie „Obowiązki kierujących pojazdami i pieszych przechodzących przez przejście dla pieszych po nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym” opublikowanej w czasopiśmie „Paragraf na drodze”.

Trochę łatwiej – tak jak w wielu krajach UE – sprawę widzą inni karniści np. dr Mikołaj Małecki i dr Szymon Tarapata z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wskazują oni, że „pieszy wchodzący” to po prostu pieszy, który ma zamiar wejść na przejście dla pieszych. Zamiar ten oczywiście musi być możliwy do rozpoznania przez kierowcę.

Taką jasną wykładnię przyjął już w jednym wyroku sąd w Polsce. Uznał, że każde zachowanie pieszego zdradzające zamiar wejścia na przejście musi być przez kierowcę odebrane jako „wchodzenia na przejście” dla pieszych. Sąd dał też jasno do zrozumienia, że ostrożny pieszy, który podczas wchodzenia zatrzyma się przed wejściem na pasy, nadal jest „wchodzącym na przejście”, któremu kierowca ma ustąpić pierwszeństwa.

W świetle tych interpretacji trudno oczekiwać, by sąd w sprawie kolizji z Gliwic nie dostrzegł winy kierowcy autobusu. Pieszy był zaledwie kilka kroków od „zebry” i zdecydowanym krokiem zmierzał, by na nią wejść. Czy można było nie odczytać jego zamiaru? Dodajmy do tego fakt, że przy skręcaniu w drogę poprzeczną kierowca musiałby tam ustąpić pieszemu nawet, gdyby nie było tam oznakowanego przejścia dla pieszych!

Osobną sprawą jest to, czy pieszy przyczynił się do tej kolizji. W tej sytuacji – gdy pieszy uderzył już w bok auta, które zajechało mu drogę – trudno nie stwierdzić, iż prawo nakazywało mu zachowanie ostrożności i nie wchodzenie tuż przed nadjeżdżający pojazd. Mówiąc prościej: prawo nakazywało pieszemu dostrzec, że kierowca zachował się niezgodnie z przepisami i powstrzymać się od wchodzenia na „zebrę”.

Wydaje się więc prawdopodobnym, że sąd powinien uznać też przyczynienie się pieszego do zaistnienia kolizji spowodowanej przez kierowcę autobusu.

luz