Connect with us

Filmy

Pieszy przeszedł nie zwalniając, kierowca przejechał. To za co mandat? Tłumaczymy

Opublikowano

-

Wielu kierowców w Polsce może być jeszcze zaskoczonych, że zostają ukarani za przejazd przez przejście, na które już wchodził pieszy, choć nie zmusili pieszego ani do przyspieszenia, ani do zwolnienia czy stanięcia. Tłumaczymy, jak powinni się zachować, by nie narażać się na mandat

Policjanci z Radomia podsumowali niedawno akcję, w której skupiali się na poprawieniu bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Kamerą rejestrowali zachowania pieszych i kierowców. Pokazali, za co wręczyli mandaty. Na policyjnym nagraniu widać sytuację, która dla wielu polskich kierowców może być niejasna.

Nagranie pokazuje kobietę kierującą osobowym audi, która przejechała przez przejście dla pieszych, na które od jej lewej strony wszedł już pieszy. Mężczyzna szedł jeszcze po sąsiednim pasie ruchu, gdy ona pokonała „zebrę”. Pieszy nie musiał zwolnić, ani się zatrzymać. Policjanci ukarali jednak kobietę kierującą samochodem mandatem w kwocie 1500 zł i 15 punktami karnymi.

Zagrożenie pieszemu nie musi zaistnieć, ale musi być realne – eksperci o wykładni przepisu

Część osób może mieć wątpliwość, czy dochodzi do nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu, gdy pieszy nie zmienia szybkości kroku lub nie zatrzymuje się.

Ma to związek z tym, jak wyrażone w prawie zostało „ustąpienie pierwszeństwa”. Art. 2 pkt 23 Prawa o ruchu drogowym mówi bowiem, że ustępowanie pierwszeństwa to „powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić kierującego do zmiany kierunku lub pasa ruchu albo istotnej zmiany prędkości, pieszego – do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku, a osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch – do zatrzymania się, zmiany kierunku albo istotnej zmiany prędkości”.

Można by więc rozumować, że skoro kierowca nie zmusił pieszego do „zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku”, nie popełnia żadnego wykroczenia. Eksperci wskazują jednak, że takie rozumienie przepisu to duży błąd.

W tej sprawie wypowiedział się niedawno na łamach czasopisma „Prawo na drodze” karnista zajmujący się prawem drogowym – prof. Ryszard A. Stefański. „W przepisie tym jest mowa nie o zmuszeniu, a możliwości zmuszenia pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku” – wskazał.

Tak samo kwestię nieustąpienia pieszemu postrzega dr Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego UJ. „Tu jest przede wszystkim wyeksponowane to „mógłby”, bo chodzi o regułę która ma obowiązywać przed faktem. Więc zakazuje się takiego zachowania które mogłoby skutkować zmianą pasa itp. Bo chodzi o to, by zapobiec zmianie pasa itd. Natomiast musi być to coś realnie zagrażającego” – napisał dr Małecki w odpowiedzi na nasze pytania na Twitterze.

Podsumowując – kierowca widząc pieszego będącego na przejściu lub wchodzącego na przejście, musi zachować się tak bezpiecznie, żeby nikt nie mógł mu zarzucić, iż jego zachowanie mogło zmuszać pieszego do przyspieszenia, zwolnienia kroku lub zatrzymania się. Czym innym będzie więc bardzo wolne przejechanie przez jeden pas ruchu, gdy naprawdę daleko, przez dwa inne pasy ruchu pieszy dopiero wchodzić zaczyna, a czym innym będzie szybki przejazd w niewielkiej odległości od pieszego – nawet jeśli pieszy sobie z tym poradził i kontrolując sytuację nie zwolnił kroku.

Łukasz Zboralski