Connect with us

Filmy

Pieszy z telefonem i kierowca omijający przed przejściem. Ale tylko jeden złamał prawo

Opublikowano

-

Kierowca ustępował pieszemu, gdy inny zdecydował się go ominąć. Pieszy szedł z telefonem przy uchu, jednak widział niebezpieczeństwo i się zatrzymał

Internauci uznają, że to nagranie pokazuje spotkanie dwóch nieprawidłowo zachowujących się uczestników ruchu drogowego – pieszego i kierowcy. Pieszy przechodzi przez przejście dla pieszych z telefonem przy uchu. Natomiast kierowca omija pojazd ustępujący pieszemu na pasach i doprowadza do poważnego zagrożenia.

 

Tylko kierowca złamał prawo

Podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych – tak, jak i podczas kierowania samochodem – nie warto rozpraszać swojej uwagi. Jednak samo trzymanie telefonu przy uchu nie jest, jak się potocznie sądzi, wykroczeniem. W Polsce karane jest tylko takie korzystanie z telefonu na „zebrze”, które utrudnia obserwację drogi.

Na filmie widać, że pieszy patrzył w lewą stronę. Zauważył kierowcę łamiącego prawo zanim jeszcze został ostrzeżony dodatkowo sygnałem dźwiękowym przez innego kierowcę. Trudno więc uznać, że telefon utrudnił mu obserwację drogi.

Z kolei kierowca popełnił groźne wykroczenie polegające na złamaniu zakazu omijania pojazdu, który zatrzymał się, by ustąpić pieszym na przejściu dla pieszych. Takie zachowanie bezpośrednio zagraża życiu i zdrowiu ludzi. Dlatego karane jest grzywną 1500 zł i aż 15 punktami karnymi.

bz