Connect with us

Filmy

Polski przymus wyprzedzania. Prawie się zabił, ale musiał. Po prostu musiał…

Opublikowano

-

Kierowca osobowego renault wyprzedzał tak, że musiał uciekać do rowu. Dlaczego w Polsce od lat kierowcy czują „przymus wyprzedzania”? I ile ofiar rocznie to pochłania?

Ten film z polskiej drogi powinni dokładnie obejrzeć ci, którzy czują przymus wyprzedzania zawsze, gdy tylko kierowca przed nimi jedzie choćby 5 km/h wolniej niż dopuszczalna prędkość. Ba – często kierowcy „muszą” wyprzedzać nawet wtedy, gdy auto przed nimi jedzie z maksymalną dozwolona prędkością.

Jeden z kierowców pokazał właśnie, czym to się kończy. Kierowca osobowego renault podjął się wyprzedzania pojazdu o dużych gabarytach, ale… sam rozpędzić się dużo szybciej nie mógł. Efekt? Porażający. A wszystko rozgrywa się na wąskiej trasie, w miejscu, gdzie na prawym poboczu widać krzyż – miejsce, gdzie ktoś już zakończył życie na drodze

Wyprzedzanie w liczbach

Na polskich drogach kierowcy najczęściej powodują wypadki z powodu nieustępowania pierwszeństwa przejazdu. Drugi najważniejszy powód to zbyt szybka – jak na warunki na drodze – jazda. Nieumiejętne wyprzedzanie jest dopiero na piątym miejscu. Jednak nawet w pandemicznym 2020 r. doszło do ponad tysiąca takich wypadków (danych za rok 2021 policja jeszcze nie opublikowała).

Powody wypadków w Polsce Źródło: KGP

Co o wyprzedzaniu mówi prawo?

Wszystkie warunki dotyczące wyprzedzania opisane zostały w artykule 24 Prawa o ruchu drogowym. Warto sobie od czasu do czasu przypomnieć te zapisy, by uzmysłowić sobie, jakimi nakazami obwarowany jest ten niebezpieczny manewr.

Art. 24. [Wyprzedzanie]

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:
1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
2) kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;
3) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

2.  Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

3. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5, 10 i 12.

4. Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej.

5. Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.

6. Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości. Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania. Przepisu nie stosuje się w przypadku, o którym mowa w ust. 12.

7. Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:
1) przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
2) na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;
3) na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

8. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscach, o których mowa w ust. 7 pkt 1 i 2, na jezdni:
1) jednokierunkowej;
2) dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym – w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni.

9. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscu, o którym mowa w ust. 7 pkt 3, pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym.

10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:
1) na jezdni jednokierunkowej;
2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

11. Zabrania się wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.

12. Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.

ai