Connect with us

Filmy

Poważny wypadek z udziałem radiowozu. Kierowca uciekł, ale to policja wyprzedzała na skrzyżowaniu

Opublikowano

-

Do poważnego wypadku doszło w Jabłonowie Pomorskim. Policjant jadąc na sygnałach wyprzedzał na skrzyżowaniu, a wyprzedzany kierowca skręcił. Po wypadku kierowca cywilnego pojazdu uciekł. Został zatrzymany

Wczoraj doszło do poważnego wypadku drogowego w Jabłonowie Pomorskim. Miejscowi policjanci jechali do zdarzenia drogowego. Według mediów wówczas „uderzył w nich” kierowca osobowego renault. Jednak do sieci trafiło nagranie z monitoringu z ulicy Głównej, na której doszło do zderzenia samochodów.

Na nagraniu widać policjantów jadących na sygnałach. Jechali jako pojazd uprzywilejowany. Funkcjonariusz zdecydował się na ryzykowny manewr – wyprzedzał na skrzyżowaniu. W tym momencie kierowca osobówki na skrzyżowaniu postanowił skręcić w lewo. Tak doszło do zderzenia.

Kierowca pojazdu uprzywilejowanego nie może wszystkiego

Zaraz po wypadku, w którym ranni zostali dwaj policjanci, kierowca i pasażer osobowego renault uciekli. Pasażera zatrzymano bardzo szybko. Nie chciał jednak „współpracować z organami ścigania”. Kierowca samochodu został zatrzymany dziś w Bydgoszczy. Ukrywał się w jednym z hosteli.

Nie wiadomo, dlaczego pasażer i kierowca osobówki uciekli. Grozi im za to kara za nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku drogowego.

Wcale nie przesądza to jednak tego, kto zostanie uznany winnym spowodowania wypadku. Nagranie jest bowiem dowodem na to, że policjant zignorował przepisy – i wyprzedzał na skrzyżowaniu. Kierowca pojazdu uprzywilejowanego może bowiem „nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych”, ale tylko – jak zaznacza ustawa Prawo o ruchu drogowym – „pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności”. Trudno powiedzieć, by policjant z Jabłonowa Pomorskiego zachował szczególną ostrożność, skoro nie był pewien, czy kierowca dostrzega pojazd uprzywilejowany i widzi jego zamiary.

Odrębną sprawą jest możliwa odpowiedzialność kierowcy, któremu art. 9 Prawa o ruchu drogowym nakazuje „ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się”.

luz