Connect with us

Filmy

Rowerzysta wjechał w małe dziecko! Omijał autobus przepuszczający pieszych

Opublikowano

-

Dramatyczne nagranie z Warszawy. Rowerzysta omijał autobus ustępujący pieszym na przejściu i wjechał w dzieci, które przeprowadzała mama

Wstrząsający film udostępnił profil FB „Miejski reporter”. Jeden z kierowców zarejestrował ją wczoraj w śródmieściu Warszawy. Przez przejście dla pieszych przechodziła mama z dzieckiem w wózku i innym małym dzieckiem kroczącym samodzielnie. Przed „zebrą” stał kierowca autobusu, który ustępował im pierwszeństwa.

Nagle, zza autobusu, z jego prawej strony wyjechał rozpędzony rowerzysta i potrącił małe dziecko. Świadkowie zdarzenia pobiegli udzielać pomocy.

Rowerzysta może wyprzedzać z prawej – ale nie przed przejściem!

Przy okazji tego filmu warto przypomnieć rowerzystom, jak powinni się poruszać po drogach. Art. 24 punkt 12 Prawa o ruchu drogowym mówi, że rowerzysta w Polsce może wyprzedzać „inne niż rower powoli jadące pojazdy z prawej ich strony” [czytaj o tym więcej]. Jednak nie w każdej sytuacji ma do tego prawo!

Po pierwsze – inna regulacja prawa zabrania wyprzedzania pojazdów na skrzyżowaniu (o ile nie jest to skrzyżowanie w ruchu okrężnym bądź takie, na którym ruch jest kierowany).

Po drugie – także rowerzysta nie może wyprzedzać pojazdów przed przejściem dla pieszych. Nie może również – co było przyczyną uderzenie w dziecko na pasach w stolicy – omijać pojazdów, które przepuszczają pieszych.

luz