Connect with us

Filmy

Rząd przygotował kampanię o punktach karnych. Kupił spot za 50 tys. zł

Opublikowano

-

Krajowa Rada BRD działająca w resorcie infrastruktury przygotowała spot ostrzegający kierowców przed wyższymi punktami karnymi za wykroczenia na drogach. Ma być m.in. nadawany w telewizji

Rząd chce zwrócić uwagę kierowców na wyższe kary za wykroczenia drogowe. Dlatego jeszcze w sierpniu zamówił spot, który ma informować kierowców o podwyższeniu punktów karnych za niektóre wykroczenia i wprowadzeniu recydywy w karaniu.

W przetargu ministerstwo zapisało cele, które ma spełniać film reklamowy:

– Zwrócenie uwagi na zmiany dotyczące systemu nakładania punktów karnych tj. wydłużenie okresu kasowania punktów karnych z jednego roku do dwóch lat oraz wzrost wysokości jednorazowej kary za popełnienie najcięższych wykroczeń w ruchu drogowym z 10 do 15 punktów;

– Zwrócenie uwagi na zmiany prawne wprowadzające recydywę – za powtórzone w ciągu dwóch lat wykroczenie kierujący zapłaci podwójną stawkę za popełnione najcięższe wykroczenia w ruchu drogowym;

– Doprowadzenie do zmiany postaw i zachowań poprzez wskazanie kierującym pojazdami konsekwencji nieprzestrzegania przepisów ruchu.

Resort zaznaczył też, że hasło przewodnie takiej kampanii powinno być krótkie i zrozumiałe – z jednoznacznym przekazem.

Postępowanie przetargowe wygrała warszawska Agencja reklamowa DSK Sp. z o. o. Zaoferowała wykonanie filmu z hasłem „Nie punktuj na drodze” za kwotę 47 970 zł. To sporo mniej niż planowało na spot przeznaczyć ministerstwo. Resort zakładał bowiem wydanie blisko 131 tys. zł. Agencja przygotowała film w formie gry komputerowej, w której jadący samochodami zbierają czerwone „punkty” na trasie. Jest już dostępny na kanale YouTube Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Co się zmieniło od 17 września?

We wrześniu w życie weszła druga część reformy nadzoru nad kierowcami w Polsce. Zlikwidowano kursy prowadzone przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, na których za opłatą raz na pół roku kierowca mógł odkupić 6 punktów karnych ze swojego konta. Od teraz punkty karne kasują się dopiero po dwóch latach od zapłacenia mandatu.

Podwyższono też jednorazową kwotę punktów karnych do 15. Tyle kierowca może dostać za popełnienie najgroźniejszych wykroczeń na drodze [czytaj, za jakie dokładnie wykroczenia grozi najwyższa liczba punktów karnych].

Niektóre wykroczenia objęte zostały tzw. recydywą. Za ich popełnienie po raz drugi w ciągu 2 lat kierowca będzie karany podwójną grzywną mandatu [czytaj, za jakie dokładnie wykroczenia grozi recydywa].

ai