Connect with us

Filmy

Senior utknął na przejeździe. Utrata prawa jazdy to nie jedyne, co może go czekać

Opublikowano

-

74-letni kierowca mimo czerwonego światła wjechał na przejazd w Woli Rzędzińskiej. Kilkanaście sekund później drugim torem przejechał pociąg. Maszynista hamował awaryjnie

W niedzielę (4 lutego) przed południem dyżurny kierowca samochodu osobowego w Woli Rzędzińskiej zlekceważył nadawany sygnał czerwony zakazujący wjazdu na szlak kolejowy i zatrzymał swój pojazd za szlabanem na torowisku. Kilkanaście sekund później torem w kierunku wschodnim przejechał, przed zderzakiem osobowego forda, pociąg pospieszny relacji Poznań- Przemyśl. Jego maszynista wdrożył hamowanie awaryjne, ale nie był w stanie zatrzymać rozpędzonego pociągu – stanął dopiero za przejazdem.

Na szczęście nie doszło do kolizji pociągu z zatrzymanym na torowisku fordem. Kierowca po przejechaniu pociągu pośpiesznego zawrócił na torach, ustawił się za rogatkami i oczekiwał na ich podniesienie, a potem odjechał.

Policjanci przejrzeli zapis z kamer na przejeździe kolejowym. Ustalili, że kierowcą był 74-letni mieszkaniec powiatu tarnowskiego. Zatrzymali mu uprawnienia do kierowania. Policjanci przygotowali dokumentację pozwalającą przeprowadzić analizę prawno-karną zaistniałej sytuacji w kierunku stworzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym. Zajmą się nią prokuratorzy tarnowskiej prokuratury rejonowej. Przestępstwo to jest zapisane w artykule 174 kodeksu karnego i zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

bz