Connect with us

Filmy

Trąbił na staruszkę i ją pouczał. Ale to on nie rozumie prawa

Opublikowano

-

Kierowca nagrał film, na którym trąbił na staruszkę przechodzącą poza przejściem dla pieszych. „Tu jest przejście?!” – krzyczał do pani idącej o lasce. W ten sposób udowodnił, że nie tylko brak mu kultury ale i znajomości prawa. Powinien dostać mandat. Dlaczego?

To nagranie pokazuje, że polscy kierowcy nie tylko są niemili dla innych na drodze, ale – co groźniejsze – nie rozumieją niczego na drodze i uważają, że to prowadzący pojazd zawsze ma rację.

Kierowca napotkał przechodzącą przez jezdnię staruszkę, poruszającą się o lasce. Zamiast zwolnić i z uśmiechem ją przepuścić, zaczął trąbić i ją pouczać. „Tu jest przejście?!” – wykrzykiwał.

Pieszy o widocznej niepełnosprawności ruchowej ma prawo przejść przez jezdnię poza przejściem! I masz mu ustąpić!

Młody – jak słychać na nagraniu – kierowca okazał się nie tylko człowiekiem bez krzty kultury. Okazał się także kierowcą, który nie rozumie, jak należy prowadzić pojazd. Zasady ustępowania pieszym są w kodeksie drogowym opisane jasno.

Po pierwsze, pieszy może przejść przez jezdnię, gdy jest dalej od przejścia niż 100 m. Musi jednak wykonać to ostrożnie i ustąpić pojazdom. Sytuacja jest zupełnie odwrotna, gdy poza przejściem przechodzi osoba o widocznej niepełnosprawności – np. starsza osoba o lasce. Wówczas prawo nakazuje kierowcy, by takiemu pieszemu ustąpił.

Reguluje to Art. 26 Prawa o ruchu drogowym w punkcie 7:

„W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia”.

luz