Connect with us

Filmy

Wywrócił się na zakręcie. Dlaczego? Ekspert tłumaczy: bo nie umie kierować motocyklem

Opublikowano

-

To nagranie pokazuje, jak nie należy pokonywać zakrętów na motocyklu. Bo wówczas nawet dość łagodny skręt okaże się przeszkodą nie do pokonania

Ten film na YouTube jest już od kilku lat. Wciąż jest jednak dobrym materiałem edukacyjnym – a sezon motocyklowy w Polsce dopiero się rozkręca i warto, by ci, którzy po raz pierwszy zaczną jeździć, coś sobie uświadomili (a czasem i ci, którzy jeżdżą dłużej mogą sobie coś ważnego przypomnieć).

Nagranie pokazuje grupę motocyklistów, która po pierwsze porusza się ze zbyt wielką prędkością w obszarze zabudowanym. Po drugie, co ważniejsze, w pewnym momencie widać, jak jeden z motocyklistów nagle nie umie pokonać zakrętu. To zaskakujące, bo łuk nie jest trudny.

Ekspert: po prostu nie umiał kierować motocyklem

Dlaczego motocyklista zarejestrowany na filmie się przewrócił? – Bo nie umie kierować motocyklem i krzywizna zakrętu wzięła górę nad krzywizną toru jazdy motocykla – odpowiada krótko brd24.pl Tomasz Kulik, instruktor nauki jazdy i instruktor doskonalenia techniki jazdy, właściciel motocyklowej szkoły jazdy Kulikowisko. – A tak na poważnie, zauważyć trzeba kilka rzeczy. Motocykl jednośladowy jest maszyną chwiejną, której geometria podwozia czyni z tej chwiejności atut. By jadący stabilnie motocykl skręcił w lewo, to należy lewą ręką odpychać od siebie kierownicę, czyli wykonać celowo i świadomie tzw. przeciwskręt. Na skuteczność kierowania motocyklem jednośladowym składa się też kilka czynników, wśród których mamy dwa najważniejsze: postrzeganie drogi i manualne umiejętności oddziaływania na kierownicę.

Zdaniem eksperta u widocznego na filmie motocyklisty zwyczajnie zabrakło więc podstawowych umiejętności. Dlatego zjechał z jezdni na pobocze, a tam już uskok podciął przednie koło wywołując upadek.

luz