Connect with us

Filmy

#ZABIŁEM „Wyznania drogowych przestępców”. Pierwszy taki dokument o kierowcach w Polsce

Opublikowano

-

Portal brd24.pl pokazał dziś pierwszy premierowy odcinek serialu dokumentalnego o kierowcach, którzy zabili innych na drodze i odsiadują kary więzienia. To szczere rozmowy z tymi, którzy jechali pijani, ale i po prostu za szybko. Zabrali komuś życie, ale życie ich i ich rodzin też rozpadło się na kawałki

Do tej pory w polskich mediach takiego serialu jeszcze nie było. W mediach relacjonujemy od lat wypadki drogowe, pokazujemy ich skutki, a nawet relacjonujemy procesy drogowych przestępców. Dyskutujemy też o wysokości kar, które powinni otrzymywać.

Jeszcze nikt jednak nie zdecydował się pokazać z bliska tych, którzy doprowadzili do tragedii na drodze. Portal brd24.pl dotarł do kierowców, którzy mają na sumieniu życie innych. Czasem to ci, którzy kierowali samochodem po pijanemu. Są też jednak tacy, którzy po prostu lekceważyli zasady i jechali z gigantycznymi prędkościami, które nie pozwoliły im na ocenę sytuacji i reakcję. Są również kierowcy, którzy wcale nie jeździli jak piraci, ale podjęli bardzo złą decyzję i tak zakończyła się gigantyczną tragedią.

– Chciałem dotknąć z bliska tego, o czym  ludzie tylko myślą jak o czymś nierealnym, o czymś co przecież im się nigdy nie przydarzy, bo „oni już tak 20 lat jeżdżą i jest dobrze”. Okazuje się, że łamanie prawa na drodze udaje się zawsze tylko do tego jednego momentu, w którym się nie udaje – mówi o serii dokumentalnej Łukasz Zboralski, redaktor naczelny brd24.pl – To szczere rozmowy z tymi, którzy odebrali bądź zrujnowali życie innym ludziom, ale też przecież zrujnowali własne życie, życie własnych rodzin. Pewnie nie wstrząsną wszystkimi kierowcami, którzy lekceważą ostrożność na drodze. Mam jednak nadzieję, że choć część ludzi spojrzy na to, co robi na drodze, inaczej. Że zacznie zdawać sobie sprawę z zagrożenia, które powoduje.

Serial „ZABIŁEM. Wyznania drogowych przestępców” zaplanowano na 10 odcinków. Jego realizacja jest wspólnym przedsięwzięciem BRD24.pl i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie. – Gdyby nie dyrektor WORD Dariusz Marek Szczygielski, który uwierzył w ten projekt i zobaczył, że on może kształtować postawy ludzi, nie wiem, czy udałoby się nam tę serię wyprodukować – zaznacza Zboralski. – Te filmy będą pokazywane w ośrodku na kursach reedukacyjnych, na które przychodzą kierowcy, którzy chcą zmniejszyć liczbę punktów karnych. I mamy takie wspólne przekonanie, że one mogą otwierać oczy na problem.

bz

Reklama