Connect with us

Filmy

Zderzenie w Piasecznie. Kierowcy doszukują się winy rowerzysty. Ale on nie zawinił

Opublikowano

-

W Piasecznie kierowca wjechał w rowerzystę na przejeździe dla rowerów. W sieci wielu kierowców twierdzi, że zawiniła ofiara. Nie mają racji

Policja z Piaseczna pokazała film z kolizji, do której doszło w tym mieście na skrzyżowaniu ulic Puławskiej iKusocińskiego. Kierujący toyotą corolla nie ustąpił tam  pierwszeństwa rowerzyście znajdującemu się na przejeździe dla rowerzystów i wjechał w 21-latka. Na szczęście rowerzysta nie doznał poważnych obrażeń. 40-letni kierujący został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych, a na jego konto funkcjonariusze dopisali punkty karne.

Rowerzysta nie zawinił. Co mówi prawo?

W wielu miejscach w sieci pod tym filmem trwa festiwal przypisywania winy ofierze tego zdarzenia. Bardzo wielu kierowców w tej sprawie ukazuje swoją ignorancję i nieznajomość przepisów ruchu drogowego – część z nich bowiem wyraża przekonanie, że rowerzysta na przejeździe dla rowerów „nie ma pierwszeństwa”. Jak jest w rzeczywistości?

Zgodnie z polskim prawem kierowca musi ustąpić pierwszeństwa rowerzyście znajdującemu się na przejeździe rowerowym. To rzeczywiście nieco odmienna regulacja od tej, która obowiązuje w sprawie pieszych. Kierowcy w ustawie nie mają bowiem obowiązku ustępowania rowerzystom, którzy dopiero na przejazd wjeżdżają, a więc, gdy na nim się jeszcze nie znajdują. Zatem np. wjechanie w bok samochodu na przejeździe rowerowym policja często ocenia jako nieprawidłowe zachowanie rowerzysty.

Jednak nakaz ustąpienia rowerzyście na przejeździe rowerowym i nakaz zachowania szczególnej ostrożności w tym miejscu w rzeczywistości nakazują kierowcy przewidywanie rozwoju sytuacji na drodze. Jeśli kierowca widzi rowerzystę, który za chwilę znajdzie się na przejeździe, powinien przygotować się do tego, by mu ustąpić – skoro rowerzysta znajdzie się tam przed nim. Tego właśnie myślenia zabrakło kierowcy w Piasecznie. Rowerzysta praktycznie zjeżdżał z przejazdu, gdy został uderzony.

Z drugiej strony, oczywiście rowerzyści też muszą zachować szczególną ostrożność przy pokonywaniu przejazdów dla rowerów. A to oznacza m.in., że  powinni poruszać się tam tak, aby dać  kierowcy szansę się zauważyć. Nie powinni więc przejeżdżać  przez przejazdy wjeżdżając tam z drogi dla rowerów z dużymi prędkościami.

ai